Sukces polskiej drużyny na Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim

27.02.2024

Znakomicie spisali się studiujący sportowcy podczas Akademickich Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim. Zawody odbyły się w norweskim Hamar (22-25 lutego). W klasyfikacji medalowej nasza drużyna zajęła drugie miejsce, zdobywając aż dziewięć medali (cztery złote, trzy srebrne i dwa brązowe). Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Jesteśmy dumni z naszych zawodników, wśród których znaleźli się uczestnicy IV edycji projektu MNiSW „Narodowa Reprezentacja Akademicka”.

Pod ścianką z napisem Hamar 2024 stoi duża grupa osób w czarno-czerwonych strojach.

Akademicka Reprezentacja Polski stanęła na wysokości zadania – wraca z 9 medalami!

7. Akademickie Mistrzostwa Świata w Hamar rozpoczęły się 22 lutego. Już w pierwszym dniu zawodów nasi sportowcy osiągnęli znakomite rezultaty. Wśród nich byli: Natalia Jabrzyk i Marek Kania – najlepsi na dystansie 1000 metrów. – Mamy podwójne złoto, także jest się z czego cieszyć – nie ukrywała nowa akademicka mistrzyni świata.

Natalia Jabrzyk, 22-letnia studentka Politechniki Łódzkiej, okazała się największą gwiazdą naszej reprezentacji. Po zwycięstwie na 1000 metrów przyszedł kolejny sukces na 1500 metrów, a w sobotę wraz z Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wywalczyła brąz w biegu drużynowym. – Mam nadzieję, że dzięki tym sukcesom coraz więcej dzieci będzie się rozwijać w łyżwiarstwie szybkim – mówiła podwójna mistrzyni AMŚ 2024.

W sobotę, 24 lutego najlepszy na 500 metrów był Marek Kania. Srebro i brąz na tym dystansie wywalczyły także Iga Wojtasik i Martyna Baran, a na podium znalazły się także drużyny kobiet i mężczyzn. Biało-czerwoni ostatniego dnia mistrzostw zdobyli trzecie srebro. Drudzy w konkurencji sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka, zdobywając tym samym dla Akademickiej Reprezentacji Polski dziewiąty medal AMŚ.

Studiujący panczeniści zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, przegrywając tylko z Norwegami (5-4-3). Na trzeciej lokacie uplasowali się Japończycy (2-3-3).

Fenomenalne wyniki studiujących panczenistów

Wysoką dyspozycję na AMŚ 2024 ponownie zaprezentował Marek Kania, student Politechniki Warszawskiej. Na początku roku (5-7 stycznia) zdobył w holenderskim Heerenveen złoto i brąz na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim (złoto w sprincie drużynowym oraz brąz w indywidualnym wyścigu na 500 metrów). Sukces przypieczętował w Hamar, zdobywając złoto na 1000 metrów – swoim koronnym dystansie.

Marek Kania triumfował także na 500 metrów, będąc szybszym o cztery tysięczne sekundy od Japończyka Yuty Hirosego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też pozostali nasi panczeniści – piąty był Michał Kopacz, a siódmy Antoni Pluta.

– Sukcesy w najważniejszych imprezach to jedno, ale starty w akademickich zawodach dalej są dla mnie istotne. Miło wspominam udział w zeszłorocznej uniwersjadzie i nie wahałem się ani chwili, czy wystartować w AMŚ, zwłaszcza że na przeszkodzie w starcie przed dwoma laty stanęła kolizja terminów z MŚ w wieloboju sprinterskim. Rywalizacja wśród studentów ma swój niezwykły klimat, to zupełnie coś innego niż atmosfera panująca na MŚ czy PŚ, ale dalej trzeba być skoncentrowanym i dać z siebie wszystko, jeśli myśli się o sukcesie. Mam nadzieję, że w Hamar dorzucę pierwsze medale AMŚ – mówił jeszcze przed mistrzostwami Kania, trzeci zawodnik ubiegłorocznej zimowej uniwersjady na dystansie 500 metrów.

– Siódme AMŚ przechodzą do historii naszego sportu. Cała nasza reprezentacja stanęła na wysokości zadania. Cztery złote medale są czymś pięknym, nawet nie mogliśmy sobie tego wymarzyć – nie ukrywał zachwytu nad podopiecznymi Dariusz Stanuch, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim.

Dorobek medalowy Polaków

Dorobek Polaków to aż dziewięć medali. Są wśród nich zarówno złote, srebrne, jak i brązowe krążki.

4 złote medale:

• 2 złote medale - Natalia Jabrzyk (bieg na 1000 i 1500 m)
  • 2 złote medale - Marek Kania (bieg na 500 i 1000 m)

3 srebrne medale:

• Iga Wojtasik (bieg na 500 m)
  • Karol Karczewski, Michał Kopacz, Maksymilian Rzepka (bieg drużynowy)
  • Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka (sztafety mieszane)

2 brązowe medale:

• Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Maja Płończyk (bieg drużynowy)