W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Inżyniera

04.03.2023

Inżynierowie świętują dziś Światowy Dzień Inżyniera dla zrównoważonego rozwoju. Święto to inicjatywa Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organisations), które ma podkreślać rolę twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa. Inżynierowie fetują 4 marca, czyli w rocznicę założenia organizacji w 1968 r.

Grafika - na białym tle kolorowa kula i napis Światowy dzień inżyniera dla zrównoważonego rozwoju.

Światowy Dzień Inżyniera to okazja do docenienia roli twórców techniki i ich osiągnięć. To także możliwość dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed inżynierami, takimi jak zrównoważony rozwój.

W tym roku Światowy Dzień obchodzony będzie pod hasłem „Innowacje inżynierskie dla bardziej prężnego świata” Centralne uroczystości święta poświęconego twórcom techniki odbędą się w Madrycie w dniach 2-4 marca, a krajowe 3 marca w Warszawskim Domu Technika NOT. Głównym organizatorem i patronem wydarzenia jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Podczas tej uroczystości zostaną też wręczone tytuły: Diamentowy, Złoty, Srebrny Inżynier oraz Wyróżnienia, uzyskane w 29 edycji plebiscytu Przeglądu Technicznego o tytuł Złotego Inżyniera. W plebiscycie tym przyznawany jest także tytuł Honorowego Złotego Inżyniera, osobom, które mając dyplom inżyniera lub technika, odniosły wybitne sukcesy w innych dziedzinach lub niemające tytułu inżyniera.

W Dzień Inżyniera przypominamy sylwetki tych najbardziej znanych:

Gabriel Narutowicz – hydrotechnik, elektryk, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych, pierwszy prezydent RP. Był pionierem elektryfikacji Szwajcarii. Kierował budową wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej. Został zastrzelony przez zamachowca podczas wizyty w warszawskiej Zachęcie.

Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących. Był synem aktorki Heleny Modrzejewskiej, z którą w wieku 15 lat emigrował do USA. Zbudował ok. 40 mostów w Ameryce Północnej. Nauczyciel konstruktorów i budowniczych mostów. Jego wychowankiem był twórca słynnego mostu Golden Gate w San Francisco – Joseph B. Strauss.

Ernest Malinowski – inżynier drogowy i kolejowy, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej. Dziełem życia inżyniera jest uznawana za cud ówczesnej techniki linia kolejowa w peruwiańskich Andach. Trasa zawiera 63 tunele o długości ponad 6 km oraz kilkadziesiąt mostów i wiaduktów o łącznej długości 2 km. Budowa kolei przecinającej Andy sprawiła, że powstała możliwa do pokonania droga lądowa łącząca wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku.

Wszystkim inżynierom życzymy wielu pomysłów, ciekawych projektów i satysfakcji z pracy!

{"register":{"columns":[]}}