W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MEiN na jubileuszu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble: świętowanie czterdziestolecia wielkiego dobra

03.06.2022

Minister Edukacji i Nauki uczestniczył w jubileuszu 40-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Placówka zapewnia kształcenie, wychowanie i opiekę dzieciom oraz młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Szef MEiN na jubileuszu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble

– Jest mi ogromnie miło, że mogę tutaj być i rozpocząć świętowanie czterdziestolecia wielkiego dobra – mówił minister Przemysław Czarnek na jubileuszu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble.

– To jest wielkie dobro. To jest przejaw wielkiej miłości do bliźniego – pomaganie mu w sytuacji, gdy ta pomoc nie jest łatwa, ale jest konieczna. Tak to wygląda w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych w całej Polsce, tak to wygląda w Kęble – wskazywał szef MEiN. 

W swoim wystąpieniu minister Przemysław Czarnek mówił także o rozwoju szkolnictwa specjalnego. Podkreślał, że placówki te nie będą likwidowane, mimo że większość uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczy się w szkołach ogólnodostępnych. 

– Musimy wzmacniać tego typu ośrodki. Te ośrodki świetnie działają – podsumował.  

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, władz wojewódzkich i samorządowych powiatu puławskiego, gminy Wąwolnica i miasta Nałęczów oraz dyrektorzy szkół specjalnych z województwa lubelskiego. Obecni byli także absolwenci placówki, grono przyjaciół SOSW i przedstawiciele instytucji z nim współpracujących.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble 

Ośrodek zapewnia kształcenie, wychowanie i opiekę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. W placówce jest zatrudnionych 33 nauczycieli. 

W ośrodku funkcjonuje oddział przedszkolny i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.
Placówka organizuje też wczesne wspomaganie rozwoju dziecka oraz indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Dysponuje bogatą bazą dydaktyczną i specjalistycznymi pracowniami, w tym: pracownią EEG Biofeedback, pracownią gospodarstwa domowego, pracownią ceramiczną, salą integracji sensorycznej (SI), salą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, bazą do hipoterapii i jazdy konnej (ujeżdżalnie kryta i otwarta), ścieżką sensoryczną z miejscem wypoczynkowym.

W ośrodku działa grupa teatralna oraz grupa taneczna. Placówka jest organizatorem cyklicznych imprez, m.in. Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Konferencji z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

W ośrodku funkcjonuje również Stowarzyszenie Pomocy i Wspierania Rozwoju Niepełnosprawnych „Szansa”, którego podstawowym celem jest niesienie wszechstronnej pomocy we wszystkich dziedzinach życia i wspierania rozwoju osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzicom i opiekunom prawnym.
 

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}