W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MEiN uczestniczył w odsłonięciu Epitafium „Żołnierzy Wyklętych”

01.03.2022

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” minister Przemysław Czarnek wziął udział w odsłonięciu Epitafium poświęconego bohaterom podziemia antykomunistycznego. Uroczystość odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda, dyrektor IDMN Jan Żaryn oraz kard. Kazimierz Nycz.

Minister Przemysław Czarnek przemawia przy mikrofonie. W tle biało-czerwone flagi i liczne tablice zawieszone na ścianach. Po prawej stronie żołnierze ubrani w galowe mundury. Jeden z nich trzyma w ręku trąbkę, drugi biały bębenek.

Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” 

– Dramatyczna jest ta historia żołnierzy wyklętych, niezłomnych ludzi, którzy jasno i w prosty sposób pojmowali pojęcie niepodległej i suwerennej Polski – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. 

Z kolei Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wskazywał, że wolność i prawda zawsze są okupione ofiarami. W tym kontekście szef MEiN odwołał się do napadniętych przez Rosję obywateli Ukrainy broniących swojej niepodległości. 

Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” to ekspresyjna rzeźba, która jest wyrazem hołdu dla bohaterów podziemia antykomunistycznego. Autorem dzieła jest Maksymilian Biskupski, wybitny rzeźbiarz i twórca wielu pomników. Na epitafium znajduje się napis „Polegli w walce z komunizmem, torturowani i mordowani, grzebani w bezimiennych dołach, skazani na zapomnienie”.

Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej współorganizatorami upamiętnienia były następujące instytucje: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}