W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkoła do hymnu w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych

10.11.2022

Podczas wizyty w Michalickim Zespole Szkół w Miejscu Piastowym minister Przemysław Czarnek mówił o 104. rocznicy odzyskania Niepodległości, kultywowaniu polskości w domach i szkołach dzięki, którym żyjemy dzisiaj w wolnym, niepodległym kraju. O godzinie 11:11, dla uczczenia odzyskania niepodległości, uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali hymn, w ramach akcji Ministra „Szkoła do hymnu”.

Duża grupa ludzi, wśród nim minister Czarnek, stoi w sali i śpiewa.

104. rocznica odzyskania Niepodległości

Minister spotykał się z uczniami Michalickiego Zespołu Szkół w wyjątkowym dniu, w przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Stało się to dlatego, że na niepodległość pracowali wszyscy, były różne kierunki działań, różne pomysły, ale niewątpliwie jedność wokół idei suwerenności towarzyszyła wszystkim, za wyjątkiem komunistów – podkreślił minister zwracając się do społeczności szkolnej.

Minister mówił o 123 latach zaborów, czasie bardzo trudnym w naszych dziejach. Podkreślił, jak dużą rolę w przetrwaniu narodu miało kultywowanie polskości w polskiej rodzinie, opartej na odpowiedzialności za siebie, dom ale też za społeczeństwo i jego przyszłość. Rodzinie pozbawionej egoizmu, usposobionej do myślenia o przyszłości dzieci i wnuków.

– Polska Niepodległa, wywalczona przez naszych przodków 104 lata temu. Naród suwerenny mający prawo do stanowienia o sobie. Dobrze żeby tu z Miejsca Piastowego, 104 lata po odzyskaniu niepodległości te słowa trafiły do wszystkich, którzy niekiedy źle mówią za granicą o Polsce – podkreślił minister.

W nawiązaniu do trudnej historii polskiego społeczeństwa, minister zwrócił uwagę na to, co dzieje się dziś na Ukrainie. Mając na uwadze okrucieństwo działania wojennych oraz podobnej historii Polski w dobie rozbiorów dodał, że najcenniejsza jest wolność i suwerenność:

– Tym cenniejsza jest niepodległość, suwerenność. Tym bardziej musimy być usposobieni do myślenia realnego o tym, jak tę niepodległość i suwerenność przenieść w przyszłość, bo to nasze zadanie. Musimy pozbyć się egoizmu. Myślenia, o tym co tu i teraz. Musimy jak nasi przodkowie na nowo myśleć o przyszłości – powiedział minister.

Szkoła do hymnu 2022

W ramach akcji MEiN zachęcającej przedszkola, szkoły, placówki oświatowe i polonijne do wspólnego odśpiewania hymnu w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 uczestnicy spotkania odśpiewali hymn. W tym roku akcja odbywa się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju.

Udział w akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiły także szkoły polskie za granicą. Otrzymaliśmy 359 zgłoszeń ze szkół polonijnych z całego świata, w tym 231 szkół społecznych, 46 szkół przy placówkach dyplomatycznych i 82 szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania.

Wideo

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}