W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział ministra Przemysława Czarnka w uroczystościach pogrzebowych ppor. Henryka Wieliczki, ps. „Lufa”

29.06.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Henryka Wieliczki, ps. „Lufa” – niezłomnego żołnierza Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego. Jego szczątki zostały odnalezione w 2021 r. w Lublinie przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dwie kobiety - żołnierze stoją obok urny udekorowanej biało-czerwoną flagą.

Podczas uroczystości pogrzebowych Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zwracał uwagę na niezłomną postawę ppor. Henryka Wieliczki, ps. „Lufa” oraz jego determinację w obronie prawdy. Wyrażał także uznanie dla prof. Krzysztofa Szwagrzyka i jego zespołu, który od dekady prowadzi prace poszukiwawcze i odnalazł szczątki ppor. Henryka Wieliczki, ps. „Lufa”: – Dzięki Państwa niezłomnej postawie, możemy przywracać godność państwu polskiemu – podkreślał.

Jednocześnie Minister Edukacji wskazał, że troska o odkrywanie prawdy historycznej jest ważnym elementem budowania współczesnej tożsamości: – Z wielką dumną mogę powiedzieć, że dzięki Państwa pracy na naszych oczach dzieje się historia i teraźniejszość. To jest niezwykle ważne – dodał szef MEiN.

Henryk Wieliczko, ps. „Lufa” 

Henryk Wieliczko, ps. „Lufa” był jednym z najbliższych współpracowników Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, żołnierzem Armii Krajowej, podporucznikiem i dowódcą 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. Akcje Henryka Wieliczki, ps. „Lufa” cechowały: dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji oraz zdolność do podejmowania błyskawicznych decyzji. Jako jedyny przemierzył kilkakrotnie Warmię i Mazury, znacząc swój szlak bojowy sukcesami.

Został aresztowany 23 czerwca 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w trybie doraźnym skazał go 24 lutego 1949 r. na karę śmierci. Zginął 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Został pochowany w bezimiennym grobie. 8 listopada 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Henryka Wieliczkę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Odnalezienie doczesnych szczątków Henryka Wieliczki, ps. „Lufa”

Szczątki Henryka Wieliczki, ps. „Lufa” odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych w kwietniu 2021 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Prace prowadził zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod nadzorem prokuratora IPN w Lublinie. O odnalezieniu szczątków i ich identyfikacji, po otrzymaniu opinii Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie, poinformował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}