W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział ministra Przemysława Czarnka w uroczystościach pogrzebowych szczątków śp. kpt. Romana Szczura ps. „Urszula”

04.03.2021

Minister Przemysław Czarnek uczestniczył dziś, 4 marca br. w pożegnaniu śp. kpt. Romana Szczura ps. „Urszula” – Żołnierza Niezłomnego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy konspiracji AK-WIN na Lubelszczyźnie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

Zdjęcie z uroczystości pogrzebowych szczątków śp. kpt. Romana Szczura ps. „Urszula” z udziałem Ministra Przemysława Czarnka

Wielka lekcja historii i patriotyzmu

–  Dzisiejsze symboliczne pożegnanie Kapitana to wielka lekcja historii i patriotyzmu. Żegnamy Niezłomnego, żołnierza podziemia antykomunistycznego. Cześć Jego pamięci! – powiedział podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
 
W czasie uroczystości pogrzebowych nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i przekazanie awansów wojskowych żołnierzom podziemia niepodległościowego z terenu Lubelszczyzny. Prezydent Andrzej Duda awansował śp. por. Romana Szczura na stopień kapitana i przyznał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Sylwetka Romana Szczura ps. „Urszula”

Roman Szczur, używający konspiracyjnego nazwiska Szumski i pseudonimów „Halina”, „Nadzieja” oraz najbardziej znanego w podziemiu – „Urszula”, urodził się 15 sierpnia 1910 r. k. Zamościa. Podczas II wojny światowej walczył z okupantem niemieckim i sowieckim jako żołnierz Armii Krajowej. Wsławił się akcjami uwalniania aresztowanych przez NKWD żołnierzy polskiego podziemia. Najsłynniejsza z nich miała miejsce 8 maja 1946 r. w Zamościu, kiedy dowodząc kilkunastoma żołnierzami, po brawurowej akcji rozbił zamojskie więzienie uwalniając ponad 300 więźniów. 
 
Został aresztowany w marcu 1949 r. przez funkcjonariuszy UB. 23 stycznia 1950 r. Roman Szczur ps. „Urszula” został rozstrzelany na dziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Jego zwłoki wrzucono do dołów na wrocławskim cmentarzu Osobowickim, gdzie zostały odnalezione w 2011 r. przez zespół archeologów IPN, pracujących pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. 
 
Szczątki Żołnierza Niezłomnego spoczęły dziś w Krypcie II Inspektoriatu Zamojskiego AK w Bazylice św. Antoniego przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Radecznicy. W miejscu wyjątkowym, ponieważ w trakcie II wojny światowej, a później w czasie komunistycznego terroru, zakonnicy wspierali działalność podziemia niepodległościowego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}