W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość otwarcia pasa startowego przy Centrum Lotniczym PWSZ w Chełmie z udziałem członków kierownictwa MEiN

19.08.2021

Dziś, 19 sierpnia br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego pasa startowego wraz z infrastrukturą na lotnisku PWSZ w Chełmie. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Sekretarz Stanu Dariusz Piontkowski.

Uroczystość otwarcia pasa startowego przy Centrum Lotniczym PWSZ w Chełmie z udziałem członków kierownictwa MEiN

- Chełm kojarzy się dzisiaj i jest symbolem rozwoju województwa lubelskiego od co najmniej kilku lat. Ten modelowy rozwój dotyczy zarówno samego miasta, jak i uczelni PWSZ w Chełmie – powiedział minister Przemysław Czarnek. - Mamy zaszczyt być świadkami tego wielkiego rozwoju. Możemy dziś obejrzeć potężne inwestycje, które nie towarzyszyły temu miastu i regionowi jeszcze parę lat temu. Dziś są to inwestycje liczone w setkach milionów złotych. Będziemy patrzeć, szczycić się tym rozwojem i cały czas go wspierać. Na dowód tego, że chcemy pomagać i pomagamy, z okazji uroczystości otwarcia pasa startowego i 20-lecia PWSZ, przekazuję symboliczny czek na kwotę 1 710 000,00 zł na nowy symulator lotów dla uczelni. Serdecznie gratuluję – dodał minister.  

Jak podkreślono podczas uroczystości budowa betonowego pasa startowego poprawi i poszerzy warunki szkolenia pilotów. Przede wszystkim umożliwi on wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki tej inwestycji uczelnia będzie mogła przyjąć dwa więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas. Betonowy pas startowy nie tylko zwiększy atrakcyjność uczelni, ale będzie służyć również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi.

Budowę pasa startowego rozpoczęto we wrześniu 2019 roku. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym oraz ogromnemu zaangażowaniu wielu osób prace budowlane przebiegały sprawnie, zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem. Droga startowa o sztucznej nawierzchni o długości 1020 m i szerokości 30 m została wyposażonej w oświetlenie nawigacyjne krawędzi, progu i końca drogi startowej oraz system PAPI (tj. system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach).

W ramach inwestycji został także wybudowany darniowy pas drogi startowej o wymiarach 800 x 50 m oraz heliport wraz z oświetleniem nawigacyjnym, a także drogi kołowania łączące drogę startową z płytą przed hangarem, stacją paliw oraz heliportem. Wszystkie te elementy tworzą całość całego systemu, niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych, w tym także nocą. Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie, wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie wyszkolenia lotniczego. W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Dzięki tej inwestycji Uczelnia poszerzy zakres prowadzonych szkoleń.

Uwieńczeniem uroczystości był pokaz lotniczy w wykonaniu pilotów – instruktorów PWSZ w Chełmie oraz sił powietrznych Wojska Polskiego.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}