W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego – zachęcamy do udziału w akcji

30.04.2022

W niedzielę, 1 maja po raz szósty odbędzie się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku akcja będzie przebiegać pod hasłem „Pokój temu domowi”. Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki, który podkreśla, że Biblia to uniwersalny tekst kultury.

Grafika z napisem 1 maja Narodowe Czytanie Pisma Świętego

– Biblia to dzieło wszech czasów. Przez wieki stanowiła inspirację dla malarzy, artystów i twórców literatury. Biblia zawiera uniwersalne motywy, symbole i wzorce osobowe, których sens można odczytywać w każdej epoce. Jest wspaniałym zabytkiem kultury, nieustannym źródłem badań językoznawców, kulturoznawców czy literaturoznawców – powiedział Minister Edukacji i Nauki, zachęcając do udziału w akcji. 

Szef MEiN zwracał uwagę na uniwersalny charakter zasad moralnych zawartych w Piśmie Świętym. Podkreślał również, że hasło tegorocznego Narodowego Czytania Pisma Świętego ma szczególne przesłanie: – Tegoroczne motto Narodowego Czytania Pisma Świętego nabiera w obecnej sytuacji społeczno-politycznej niezwykłego znaczenia. Jest szczególnym zaproszeniem do budowania postawy solidarności, braterstwa, ofiarności, a przede wszystkim pokoju. 

Narodowe Czytanie Pisma Świętego 

Inspiracją do zorganizowania Narodowego Czytania Pisma Świętego stały się obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Co roku akcja przebiega pod innym hasłem. Celem inicjatywy jest ukazywanie Pisma Świętego jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej. 

Tegoroczne centralne obchody tegorocznego Narodowego Czytania Pisma Świętego z udziałem zaproszonych lektorów odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wydarzenie zainicjuje XIV Tydzień Biblijny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Premier RP oraz Przewodniczący KEP.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR oraz Fundacja Dabar.

Aplikacja „Dzieło Biblijne”

Aplikacja „Dzieło Biblijne” zawiera „Biblię Tysiąclecia”, obszerne komentarze do tekstów biblijnych, analizę wybranych słów, interpretację Ojców Kościoła, a także przykładowe homilie biblijne. Zaletą aplikacji jest też Nowy Słownik Teologii Biblijnej z podstawowymi pojęciami oraz mapą prezentującą wybrane miejsca biblijne, które są opatrzone krótkim komentarzem. 

Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Stowarzyszenia Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Autorami tekstów dostępnych w aplikacji są polscy m.in. polscy bibliści.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}