W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Słupsku powstanie Centrum Badań na Chorobami Cywilizacyjnymi. MNiSW przekazało na ten cel 1,7 mln zł

25.01.2019

Już w 2020 r. na Akademii Pomorskiej w Słupsku powstanie interdyscyplinarne Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, pozwalające na prowadzenie szeroko zakrojonych badań, m.in. klinicznych i epidemiologicznych. MNiSW przeznaczy 1,7 mln zł na powstanie trzech nowoczesnych pracowni. Te dobre wieści dla regionu przekazał podczas spotkania z władzami Akademii Pomorskiej w Słupsku wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł na Sejm RP Piotr Müller.

Na zdjęciu widać nowoczesny mikroskop, stojący na biurku. Za nim jest komputer.

Skuteczniejsze metody leczenia chorób cywilizacyjnych

Dynamiczny rozwój cywilizacyjny, zmiana stylu życia oraz potrzeba sprostania zwiększającym się wymaganiom zawodowym – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że Polacy są w coraz większym stopniu narażeni na choroby typowe dla społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych. Stąd potrzeba powstania Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, które będzie realizować interdyscyplinarne badania istotne z punktu widzenia medycznego, społecznego i ekonomicznego.

- Powstanie Centrum pozwoli nie tylko na podjęcie w Słupsku badań nad ważną tematyką chorób cywilizacyjnych, ale będzie także szansą dla lokalnego środowiska naukowego na podjęcie tematów badawczych, które dotąd nie były realizowane w regionie – mówił Piotr Müller, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu i pasji naukowej, poprzez innowacyjne badania naukowe z zakresu ochrony zdrowia, Centrum przysłuży się do opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych. Tego życzę Państwu i całemu regionowi – podkreślił wiceminister Piotr Müller.

Słupsk z prężnie rozwijającą się nauką, czyli o korzyściach dla regionu

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co roku 16 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, alergie czy osteoporoza – to tylko niektóre ze schorzeń, które dotykają coraz większą grupę Polaków. Nadrzędnym celem powstania Centrum jest właśnie opracowanie skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych. Prężnie działający ośrodek w Słupsku, podejmujący się tak kluczowych zagadnień, stanowi jednak nie tylko kolejny krok dla rozwoju silnego środowiska naukowego w mieście, ale jest także okazją do promocji całego regionu -  jako miejsca o dużym potencjale badawczym i naukowym.

Interdyscyplinarne centrum z nowoczesnymi pracowniami

Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi zostało zaprojektowane jako ośrodek o charakterze interdyscyplinarnym. W ramach Centrum utworzone zostaną pracownie: badań klinicznych, epidemiologicznych i analizy statystycznej, badań procesów metabolicznych, a także pracownia badań podstawowych i doświadczalnych w przebiegu chorób cywilizacyjnych. Uzyskane w ten sposób wyniki będą stanowić materiał dla prac naukowych o potencjalnie dużej wartości publikacyjnej.  Przewidywany okres utworzenia interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi obejmuje lata 2019 - 2020.                                            

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}