W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Müller rzecznikiem rządu

14.06.2019

Piotr Müller, sekretarz stanu w MNiSW, zakończył pracę w resorcie nauki. Zajmował się koordynacją zadań związanych ze szkolnictwem wyższym, w tym nadzorem nad uczelniami. Jest współtwórcą Konstytucji dla Nauki, odpowiedzialnym również za wdrażanie i komunikację reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Teraz – jako rzecznik prasowy – będzie zajmował się komunikacją działań całego rządu.

Pożegnanie MPM

Gowin: jestem pewien, że minister Müller podoła nowemu zadaniu

– Na ministrze Piotrze Müllerze spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jestem pewien, że podoła nowemu zadaniu. Jednocześnie chciałbym mu serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Wkład ministra Müllera w ten obszar jest niesamowity. Jako resort nauki mamy powód do dumy. Serdeczne gratulacje! – powiedział Jarosław Gowin podczas pożegnania z ministrem Müllerem w MNiSW.

– Dziękuję za zaufanie. Chciałbym podziękować za misję, którą udało nam się wykonać podczas prawie czterech lat pracy w MNiSW. Cieszę się, że miałem okazję współpracować z wieloma wspaniałymi osobami. Wiem, jak dużo serca wkładacie w swoją pracę. Dziękuję bardzo. – powiedział Piotr Müller żegnając się z pracownikami resortu.

 

Konstytucja dla Nauki

W lutym 2017 Piotr Müller został powołany w skład zespołu legislacyjnego przygotowującego projekt nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli największej reformy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce po 1989 roku. Od początku współtworzył ustawę, a następnie był odpowiedzialny za komunikację i wdrażanie, wypracowanej wspólnie z całym środowiskiem akademickim, Konstytucji dla Nauki. Jest to pierwsza od lat kompleksowa zmiana podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią.

Po 1989 roku nie było reformy, która kształtowałaby się w tak intensywnym, podwójnym dialogu: między rządem a zainteresowanym środowiskiem oraz wewnątrz tego środowiska. Komisja Europejska przedstawia ten dialog jako wzorzec wprowadzania wielkich reform systemowych.

 

Rzecznik rządu

Piotr Müller od czerwca tego roku pełni funkcję rzecznika prasowego rządu oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, byłym ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz członkiem Prezydium PKA (2013-2014). W latach 2010-2014 był członkiem Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zasiadał m.in. w komisji prawno-statutowej oraz komisji finansów.

W trakcie studiów sprawował dwuletnią kadencję jako Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie został wybrany przez przedstawicieli samorządów studenckich polskich uczelni na Przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej – organizacji będącej ustawowym reprezentantem ogółu studentów kraju.

Od listopada 2015 do kwietnia 2017 Piotr Müller był doradcą w Gabinecie Politycznym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina, gdzie do jego obowiązków należało m.in. nadzorowanie prac legislacyjnych w obszarze zmniejszenia biurokracji na uczelniach oraz reformy kredytów studenckich. Następnie został dyrektorem Biura Ministra, które odpowiada m.in. za realizację zadań związanych ze współpracą z Sejmem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, kształtowanie wizerunku  ministerstwa oraz prowadzenie polityki promocyjnej i informacyjnej.

W styczniu 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po roku został powołany na sekretarza stanu   i kontynuował swoją aktywną pracę na rzecz nauki i społeczności akademickiej w Polsce. Od 2018 roku jest również posłem na Sejm RP.

W resorcie nauki Piotr Müller koordynował zadania związane z obszarem szkolnictwa wyższego, w tym z organizacją uczelni, organizacją i tokiem studiów, studiami podyplomowymi oraz jakością kształcenia. Zajmował się również m.in. realizacją zadań ministra w zakresie systemu świadczeń dla studentów i doktorantów oraz kredytów studenckich.

{"register":{"columns":[]}}