W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Wojciech Murdzek otworzył Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i Czysta Mobilność”

02.06.2022

Wiceminister Wojciech Murdzek wziął udział w inauguracji Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i Czysta Mobilność” w Warszawie. To miejsce, które będzie wspierało przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu Horyzont Europa.

Wiceminister Wojciech Murdzek przemawia podczas spotkania

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zainaugurowała działalność Branżowego Punktu Kontaktowego, by pomagać przedsiębiorcom i naukowcom w ubieganiu się o fundusze unijne na prace z obszaru badań, rozwoju i innowacji z programu Horyzont Europa. Wsparcia udzieli sześć instytutów Łukasiewicza, które mają doświadczenie zarówno w pozyskiwaniu środków europejskich, jak również w procesach łączenia partnerów z różnych krajów europejskich. Podczas inauguracyjnej sesji w szerokim gronie ekspertów dyskutowano na temat trendów w inteligentnej i czystej mobilności.

Wspólnie z wiceministrem Wojciechem Murdzkiem działalność BPK zainaugurowali Wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju dr Marcin Kraska oraz Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa dr inż. Paweł Stężycki. 

Branżowe Punkty Kontaktowe

Celem działania Branżowych Punktów Kontaktowych jest pomoc przedsiębiorcom i naukowcom w ubieganiu się o fundusze unijne na prace z obszaru B+R+I – badań, rozwoju i innowacji. Rolę BPK w 6 dziedzinach pełnią instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz z Gliwic, Poznania, Wrocławia i Warszawy:

  • zrównoważona gospodarka – Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
  • transformacja cyfrowa – Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny,
  • technologie medyczne i zdrowie – Łukasiewicz – PORT,
  • inteligentna i czysta mobilność – Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa,
  • technologie niskoemisyjne i czysta energia – Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego,
  • przemysł 4.0 – Łukasiewicz – PIAP.

BPK będą istniały do 2027 roku. W tym czasie zajmą się m.in.: prowadzeniem szkoleń w zakresie budowania konsorcjów i pozyskiwania środków z programu Horyzont Europa, organizowaniem spotkań przedstawicieli nauki i biznesu, jak również reprezentowaniem polskich organizacji w międzynarodowych stowarzyszeniach.
Projekt jest finansowany z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki: „Branżowe punkty kontaktowe dla programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa”. 

„Inteligentna i Czysta Mobilność”

Działalność grupy badawczej koncentruje się wokół technologii związanych z projektowaniem, wytwarzaniem, produkcją, charakteryzacją i użytkowaniem infrastruktury logistycznej i pojazdów. W szczególności prowadzone są prace badawczo rozwojowe w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, materiałów o rozszerzonej funkcjonalności, a także robotyki i systemów sterowania oraz maszyn stosowanych w rolnictwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych.

Istotnym aspektem są też innowacje w obszarze technologii dla magazynowania, przetwarzania i odzysku energii, w tym w badaniach nad ogniwami wodorowymi, ogniwami paliwowymi, superkondensatorami oraz bateriami i akumulatorami. Innowacyjność w inteligentnej mobilności to także projektowanie systemów zarządzania transportem, logistyką i łańcuchem dostaw oraz nowoczesne magazynowanie i efektywne sieci dystrybucji.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}