W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Wojciech Murdzek spotkał się z laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

22.02.2023

Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek rozmawiał z laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. Arthurem McDonaldem oraz prof. Barrym Barishem. Nobliści byli gośćmi zakończonego wczoraj Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Wiceminister Wojciech Murdzek spotkał się z laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Dyskusja z udziałem noblistów

W wydarzeniu z udziałem noblistów uczestniczyli przedstawiciele polskich władz oraz ambasadorowie krajów zaangażowanych we wspólne projekty z Polską, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Prof. Barish oraz prof. McDonald wygłosili wykłady i odpowiadali na pytania uczestników spotkania. 

–  Od kilku dni gościmy bardzo zacne osoby ze świata nauki, odbywają się bardzo ważne wydarzenia. Mieliśmy Kongres Kopernikański, powołanie Akademii Kopernikańskiej, dyskusje między elitą świata finansów, dyskusje między elitą nauki, laureatów Nagrody Nobla. Myślę, że to też pokazuje ogromne aspiracje Polski, żeby w wymiarze naukowym być w czołówce światowej – mówił wiceminister podczas spotkania.

Sekretarz Stanu w MEiN powołał się na słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych dotyczące wyjątkowej roli i misji Polski w przeciwstawianiu się katastrofie, jaką jest wojna na Ukrainie. 
– Dzisiejsza obecność pokazuje, że cywilizacyjnie tutaj jest sens łączenia sił, bo można i trzeba łączyć te siły militarne, żeby zwalczać to zło, które zaistniało. Ale jakże piękniejsze i bardziej ludzkie jest łączenie sił w obszarze nauki, docieraniu do prawdy we wspólnych badaniach naukowych – dodał wiceminister.

Sylwetki noblistów 

Profesor Barry C. Barish to ceniony amerykański fizyk. Jednym z jego największych osiągnięć jest potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych, które przewidział Albert Einstein w swojej teorii względności. Wspólnie z Ronaldem Dreverem i Kipem S. Thornem uczestniczył w stworzeniu LIGO – interferometru laserowego przeznaczonego do wykrywania fal grawitacyjnych. Dzięki tej technologii w 2015 r. udało się po raz pierwszy wykryć fale grawitacyjne, co stanowiło jedno z najważniejszych odkryć w historii fizyki. 
W latach 90. XX wieku kierował budową detektora cząstek w japońskim eksperymencie KEKB, który umożliwił odkrycie rzadkich rozpadów cząstek elementarnych.
W 2017 r. wspólnie z Kipem Thornem i Rainerem Weissem otrzymał Nagroda Nobla z fizyki za decydujący wkład w detektor LIGO i zaobserwowanie fal grawitacyjnych
Nagrody i wyróżnienia: fizyki w 2017 roku, którą otrzymał wraz, nagroda Prinza Asturii w dziedzinie nauk technicznych.

Profesor Arthur B. McDonald jest uważany za jednego z najwybitniejszych fizyków swojego pokolenia, a jego praca w dziedzinie neutrin i ciemnej materii wpłynęła na rozwój fizyki teoretycznej i eksperymentalnej. Do jego najważniejszych osiągnięć należą: wkład w badania nad neutrinami, zaangażowanie w badania nad ciemną materią, tajemniczą substancją, która stanowi większość materii we wszechświecie, ale nie oddziałuje z promieniowaniem elektromagnetycznym. 
W 2015 r. wraz z Takaakim Kajitą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, które dowodzi, że neutrina mają masę

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}