W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Wojciech Murdzek uczestniczył w ostatnim posiedzeniu Komitetu Polityki Naukowej w kadencji 2020-2022

24.05.2022

Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek wziął udział w ostatnim posiedzeniu Komitetu Polityki Naukowej w kadencji 2020-2022. Podczas spotkania wiceminister zwrócił uwagę na rolę, jaką KPN odgrywa w kształtowaniu polityki naukowej państwa.

Zdjęcie zbiorowe - członkowie KPN stoją pod ścianą, za nimi flagi Polski i UE.

Sekretarz Stanu w MEiN dziękował członkom KPN za ich pracę i zaangażowanie, przekazane opinie oraz stanowiska: – Podjęli Państwo tę misję niezależnie od wszystkich zawodowych i naukowych zobowiązań, biorąc pod uwagę, że był to czas bardzo trudny, czyli czas pandemii, w którym wiele rzeczy musieliśmy na nowo zdefiniować – mówił.

Wiceminister Wojciech Murdzek nawiązywał także do najważniejszych działań realizowanych przez KPN. Wskazał m.in. na opinie w sprawie reformy Polskiej Akademii Nauk, procesu ewaluacji czy dotyczące programów Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) oraz Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).

– Państwa doświadczenie jest czymś niezwykle cennym – podkreślał wiceminister Wojciech Murdzek, zachęcając członków KPN do dalszej aktywności i czynnego udziału w życiu naukowym.

Inicjatywy Komitetu Polityki Naukowej

W ostatniej kadencji Komitet Polityki Naukowej realizował działania wzmacniające poziom dydaktyki, wspierał ewaluację sposobu przyznawania stypendiów oraz wskazywał ekspertów do Zespołu oceniającego wnioski młodych naukowców. Odegrał także istotną rolę w procesie tworzenia polityki naukowej państwa i rozwijania kontaktów międzynarodowych z partnerskimi instytucjami w Europie i na świecie. 

W obecnej kadencji KPN wydał 35 opinii i stanowisk. Realizował priorytet resortu związany ze wzrostem stopnia umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

Komitet Polityki Naukowej

KPN jest organem pomocniczym Ministra Edukacji i Nauki. Przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa. W jego skład wchodzi 12 członków. Kadencja KPN trwa 2 lata. Ta sama osoba może pełnić funkcję członka KPN nie dłużej niż przez 2 kolejne kadencje. Pracami kieruje przewodniczący wybierany na okres 6 miesięcy.

Struktura Komitetu Polityki Naukowej

Członkowie KPN reprezentują nauki:

  • humanistyczne – 1 osoba, 
  • społeczne – 3 osoby, 
  • ścisłe i przyrodnicze – 4 osoby,   
  • medyczne i o zdrowiu – 1 osoba, 
  • inżynieryjno-techniczne – 1 osoba, 
  • rolnicze – 2 osoby. 

W ramach KPN funkcjonuje 5 zespołów roboczych:

  • Zespół ds. ewaluacji,
  • Zespół ds. inicjatyw doskonałości,
  • Zespół ds. reformy PAN,
  • Zespół ds. kształcenia i szkół doktorskich,
  • Zespół ds. innowacyjności.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}