W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin wręczył nagrody laureatom konkursu na Modelowy Dom Jednorodzinny dla Programu Mieszkanie Plus

23.05.2018

Cztery nagrody główne i siedem równorzędnych wyróżnień przyznano w konkursie organizowanym przez spółkę BGK Nieruchomości we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Celem konkursu było przygotowanie projektu domu jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus. Projekty stanowią propozycję dla małych i średnich gmin, gdzie dominuje właśnie budownictwo jednorodzinne.

Minister Gowin w otoczeniu laureatów konkursu stoi na tle projektów prezentowanych na rozkładanych ściankach

Projekty powstałe z myślą o komforcie mieszkańców

W konkursie oceniano innowacyjność rozwiązań, np. to, czy umożliwiają skrócenie czasu budowy domu i obniżenie nakładów inwestycyjnych.  Dodatkowo punktowane były projekty, w których w prace budowlane będą mogli zaangażować się również przyszli mieszkańcy oraz rozwiązania typu „zrób to sam”. Premiowana była również elastyczność wewnętrznej struktury domów, dająca możliwość dostosowywania przestrzeni do zmieniających się potrzeb rodziny, według proponowanego modelu 2+3.

- Jednym z naszych głównych założeń przy wprowadzaniu reformy nauki i szkolnictwa wyższego jest to, by nauka wyszła wreszcie z murów uczelni. Nauka powinna służyć każdemu z nas i powinna służyć społeczeństwu – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Konkurs na Modelowy Dom Jednorodzinny jest właśnie przykładem takiego działania, gdzie nowatorskie, praktyczne rozwiązania naukowców przysłużą się codziennemu komfortowi życia przyszłych mieszkańców.

Mieszkanie Plus dla małych i średnich gmin

Celem konkursu organizowanego przez spółkę BGK Nieruchomości było zaprojektowanie modelowego, przyjaznego rodzinom domu jednorodzinnego, a co za tym idzie poszerzenie oferty programu Mieszkanie Plus dla małych i średnich gmin, w których dominuje budownictwo jednorodzinne. Konkurs obywał się w dwóch ścieżkach:

  1. dla przedstawicieli uczelni technicznych instytutów badawczych działających przy ośrodkach akademickich,
  2. dla pracowni architektonicznych.

Dom - szeregowy, bliźniaczy, wolnostojący i wolnostojący w gminach wiejskich

W sumie w konkursie nadesłano 90 projektów – 27 przygotowanych przez uczelnie i 63 autorstwa architektów. Spośród 27 prac nadesłanych przez uczelnie z całej Polski, najlepszym okazał się projekt przygotowany przez Piotra Trębacza, Wiktora Gago, Jakuba Pieńkowskiego, Dorotę Ryżko i Joannę Ryżko, reprezentujących Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W ręce przedstawicieli tego wydziału trafiła także druga nagroda w konkursie i jedno z wyróżnień. Sąd konkursowy nagrodził także projekt zespołu z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

W ścieżce przeznaczonej dla pracowni architektonicznych nadesłano 63 prace konkursowe. Komisja nie przyznała w tej kategorii pierwszego miejsca. Druga nagroda trafiła do Marcina Kryjaka z Biura Projektowego w Tychach, a trzecią przyznano Marcinowi Krysiakowi z Krajowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie. Sąd Konkursowy przyznał także pięć wyróżnień. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zawierały koncepcje architektoniczne w czterech kategoriach: dom szeregowy, dom bliźniaczy, dom wolnostojący i dom wolnostojący w gminach wiejskich.

Najwyższe standardy urbanistyczne i architektoniczne

Kluczowym założeniem wszystkich inwestycji programu Mieszkanie Plus jest oferowanie konkurencyjnych stawek czynszu (w stosunku do lokalnych rynków mieszkaniowych), tak aby umożliwić najem mieszkań osobom i rodzinom słabiej uposażonym. Szczególny nacisk kładziony jest na zachowanie najwyższych standardów urbanistycznych i architektonicznych, a także wysokich norm energetycznych. Mieszkania powstają w bezpośrednim sąsiedztwie niezbędnej infrastruktury społecznej i technicznej, z dogodnym dostępem do komunikacji zbiorowej, szkół, przedszkoli, placówek ochrony zdrowia oraz terenów rekreacyjnych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:19 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:19 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}