W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta minister Mrówczyńskiej w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji

08.04.2024

Wiceminister Maria Mrówczyńska spotkała się z zarządem oraz pracownikami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, by rozmawiać na temat bieżącej działalności jednostki oraz wyzwaniach stojących przed branżą motoryzacyjną. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwiedziła również zaplecze laboratoryjne instytucji.

W korytarzu przy szarym samochodzie z napisem na drzwiach Self-driving vehicle stoi grupa osób.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji dla rozwoju technologii motoryzacyjnych

Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) to instytut badawczy współtworzący Sieć Badawczą Łukasiewicz – jedną z największych sieci badawczych w Europie, która dostarcza konkurencyjne i kompletne rozwiązania biznesowe. Jednostka prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe z zakresu motoryzacji. Jej działalność skupia się wokół takich obszarów jak: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, badania z zakresu inteligentnych systemów bezpieczeństwa oraz obronności i bezpieczeństwa państwa, alternatywne źródła zasilania pojazdów oraz paliwa, biopaliwa i odnawialne zasoby energii.

Zaplecze badawcze Łukasiewicz-PIMOT

Zaplecze badawcze instytutu stanowi kilkanaście specjalistycznych i nowoczesnych laboratoriów, pracowni i zakładów badawczych. Podczas swojej wizyty w PIMOT wiceminister Maria Mrówczyńska zwiedziła m.in. laboratorium elektroniki i akustyki, laboratorium bezpieczeństwa pojazdów oraz laboratorium badań symulacyjnych.

  • Laboratorium Elektroniki i Akustyki

    Prowadzone są tu badania pojazdów oraz ich podzespołów elektronicznych i elektrycznych w zakresie m.in. kompatybilności elektromagnetycznej, bezpieczeństwa elektrycznego, odporności na wyładowania elektrostatyczne, oceny skuteczności urządzeń zabezpieczających czy zabudowy urządzeń specjalnych.
  • Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów

    Głównym zakresem prac laboratorium jest analiza wskaźników biomechanicznych (wskaźników przeżycia) w trakcie oddziaływań dynamicznych na uczestników ruchu drogowego. Pracownia wyposażona jest w unikalną infrastrukturę badawczą, na której realizowane są prace na rzecz poprawy bezpieczeństwa kompletnych pojazdów, w tym pojazdów specjalnych typu ambulans.
  • Laboratorium Badań Symulacyjnych

    Laboratorium prowadzi badania zmęczeniowe i ich wpływ na bezpieczeństwo w ruchu lądowym.

Flagowe projekty Łukasiewicz-PIMOT

Podsekretarz stanu w MNiSW zapoznała się również z kluczowymi projektami prowadzonymi przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Grupa Badawcza Nowych Technologii w Motoryzacji działająca przy Łukasiewicz-PIMOT zaprezentowała m.in. zautomatyzowany pojazd wyposażony w niezbędne systemy umożliwiające jazdę w trybie autonomicznym. Samochód stanowi platformę badawczą wykorzystywaną m.in. do rozwijania algorytmów sterownia pojazdem czy oprogramowania do obserwacji otoczenia.

Całemu zespołowi tworzącemu Sieć Badawczą Łukasiewicz życzymy wielu inspiracji do tworzenia coraz to nowych projektów i pomyślnej realizacji obecnych przedsięwzięć.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}