W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Tomasza Rzymkowskiego w Waszyngtonie

06.06.2023

Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski przewodniczył polskiej delegacji uczestniczącej w konferencji NAFSA: Association of International Educators w Waszyngtonie.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski podaje rękę mężczyźnie ubranemu w garnitur. W tle flagi amerykańskie i Unii Europejskiej.

Polskie stoisko

W składzie 30-osobowej delegacji z Polski znaleźli się przedstawiciele MEiN, 12 uczelni, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Akademii Kopernikańskiej oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz. Polski pawilon został uroczyście otwarty 30 maja przez wiceministra Tomasza Rzymkowskiego, ambasadora Marka Magierowskiego oraz wicedyrektor NAWA Zofię Sawicką. 
 
Polskie stoisko „Study and Research in Poland” zostało przygotowane przez NAWA i było ulokowane w centralnej części pawilonu. Tradycyjnie cieszyło się ono dużym zainteresowaniem i było miejscem spotkań przedstawicieli polskich uczelni ze szkołami wyższymi z całego świata. Polska była jednym z najliczniej reprezentowanych państw europejskich oraz jednym z niewielu posiadających stoisko narodowe. 

Konferencja NAFSA

Ponad 10 tys. delegatów z ponad 100 państw przez cztery dni dyskutowało w Waszyngtonie o umiędzynarodowieniu edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. W otwarciu konferencji udział wzięła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Nadia Murad. W programie konferencji znalazło się ponad 400 sesji, w tym także polski panel ekspercki „Students and Researchers at Risk”. Sesja poświęcona programom wsparcia Ukrainy została zorganizowana przez MEiN oraz NAWA z udziałem Fulbright Ukraine oraz Institute of International Education w Kijowie.

Wydarzenia towarzyszące

W ramach wydarzeń towarzyszących zorganizowane zostały spotkania polskiej delegacji m.in. z National Science Foundation, a także z delegacjami m.in. z Czech, Słowacji, Tajwanu, Turcji oraz uniwersytetów amerykańskich. Wiceminister Tomasz Rzymkowski uczestniczył także w spotkaniach w Bibliotece Kongresu, Archiwach Narodowych oraz Saint John Paul II National Shrine. Były one poświęcone omówieniu możliwych form polsko-amerykańskiej współpracy instytucjonalnej.
 
Z kolei „Polish Reception” przygotowane w Ambasadzie RP w Waszyngtonie stanowiło znakomitą okazję do promocji polskiej nauki wśród międzynarodowej społeczności akademickiej obecnej w Waszyngtonie. Podczas wydarzenia zaprezentowana została również wystawa „Akademia Superbohaterów”. Ekspozycja została przygotowana ramach dofinansowanego przez MEiN projektu, którego celem jest promowanie wiedzy o wybitnych, polskich naukowcach. Zainaugurowano także nabór do nowej edycji programu stypendialnego NAWA „Poland My First Choice”.
 
Podczas rozmów w United States Holocaust Memorial Museum, Ronald Reagan Presidental Fondation & Institute oraz Victims of Communism Museum delegacja przedstawiła amerykańskim instytucjom krajowy system badań naukowych oraz omówiła możliwe formy współpracy m.in. z Akademią Kopernikańską. Wiceminister Tomasz Rzymkowski otworzył także specjalny pokaz filmu „Potop Redivivus”, którego projekcja odbyła się w ramach obchodów 100-lecia waszyngtońskiego The Avalon Theatre. 
Delegację do Stanów Zjednoczonych zakończyły spotkania wiceministra Tomasza Rzymkowskiego z uczniami oraz nauczycielami Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz otwarcie pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka. Placówka jest prowadzona przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}