W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Wojciecha Murdzka w Szwajcarii

02.02.2023

Wizyta w Muzeum Paderewskiego w Morges, rozmowy z naukowcami Politechniki Federalnej w Lozannie oraz spotkanie z polskimi badaczami pracującymi w CERN to najważniejsze punkty wizyty wiceministra Wojciecha Murdzka w Szwajcarii.

Przy dużym owalnym stole siedzi kilka osób, patrzą na duży monitor wiszący na ścianie nad stołem.

Podczas spotkania z polskimi badaczami pracującymi w CERN wiceminister Wojciech Murdzek podkreślał, że ich postawa może być dla wielu przykładem i inspiracją. Wskazywał, że nasz kraj jest aktywnym uczestnikiem wielu międzynarodowych projektów badawczych.  

– Duże, międzynarodowe przedsięwzięcia są wyzwaniem, które musimy podejmować. To jest ważne i dostrzegane nie tylko w świecie nauki i na jej obrzeżach, wśród studentów, ale także w społeczeństwie. Ten przekaz jest niezwykle ważny – podkreślał. 

Jak zaznaczył, naukowcy w CERN realizują projekty, które przekraczają wyobraźnię, pokazują, że rzeczy niemożliwe, stają się możliwe. 

Sekretarz Stanu w MEiN dziękował badaczom za ich zaangażowanie i życzył, by oprócz osobistej satysfakcji, naukowcy byli dumni z tego, że prezentują Polskę.

Polski udział w CERN 

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) to ośrodek naukowo-badawczy położony na granicy Szwajcarii i Francji. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia trzy państwa. Polska uzyskała status pełnoprawnego członka w 1991 r. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki finansuje udział Polski w CERN nie tylko w zakresie składki członkowskiej, ale także w odniesieniu do finansowania udziału polskich zespołów naukowych w eksperymentach CERN.  

W CERN znajduje się największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider – LHC). Polska aktywnie uczestniczyła w budowie detektorów ATLAS, CMS, ALICE i LHCb – elementów Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), a polscy naukowcy biorą udział w eksperymentach realizowanych przy pomocy wymienionych detektorów cząstek zainstalowanych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) oraz w innych mniejszych eksperymentach, np. NA61, NA58, ISOLDE. 

Z CERN związanych jest obecnie około 550 Polaków, w tym ok. 80 osób zatrudnionych w CERN na etatach, 170 osób to różnego typu stypendyści i studenci z Polski, a pozostałe ok. 300 osób stanowią polscy użytkownicy CERN zatrudnieni w krajowych instytucjach. Regularną współpracę z CERN prowadzi około 10 polskich uczelni i instytutów badawczych, a w mniejszym zakresie współpracuje kilka innych podmiotów.

Z CERN współpracują także polskie małe i średnie przedsiębiorstwa z obszaru wysokiej techniki i technologii, które dostarczają nowoczesne materiały, urządzenia badawcze, sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie. 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}