W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego

28.04.2023

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w posiedzeniu plenarnym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego. Jednym z tematów spotkania był rozwój kształcenia zawodowego w regionie. Podczas rozmów poruszano także zagadnienia związane z kształceniem ustawicznym oraz finansowaniem szkół.

Widok na salę z żółtymi ścianami, przy ustawionych w czworokąt stołach siedzą ludzie, u szczytu stołu siedzi minister Czarnek, kobieta w czarnej marynarce i dwóch mężczyzn w garniturach, za nimi zasłonięte żaluzjami okna.

– Nie mamy wątpliwości, że te problemy, które państwo poruszaliście istnieją i te problemy są do naprawienia systemowego, zaczynając od tego, który został wywołany, czyli finansowania szkół publicznych, ale prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego – mówił minister Przemysław Czarnek i zapowiedział rozważenie wprowadzenia do ustawy poselskiej punktu o finasowaniu tego typu szkół. 

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę na rozwój szkolnictwa zawodowego i zmieniające się podejście młodych ludzi do kształcenia w szkołach branżowych i technikach. Nawiązał także do tworzonych obecnie Branżowych Centrów Umiejętności, które będą skupiały przedstawicieli szkół, uczelni oraz przedsiębiorców. 

– Jedną z form rozwoju szkolnictwa zawodowego są Branżowe Centrum Umiejętności. Powstaje ich 120 w całym kraju, 60 już jest wyłonionych, w tym 5 w województwie lubelskim – mówił Minister Edukacji i Nauki.
Szef MEiN odniósł się też do problemów związanych z zatrudnianiem nauczycieli zawodu.

– Gdziekolwiek rozmawiamy o szkołach zawodowych, to jest problem z zatrudnieniem informatyków do techników i szkół zawodowych oraz nauczycieli konkretnych przedmiotów, którzy mają oczywiście zdecydowanie lepsze oferty niż otrzymują je od szkół – mówił minister. – Jesteśmy blokowani przepisami, które dzisiaj po prostu obowiązują – dodał.

Kształcenie zawodowe w województwie lubelskim

Obecnie w województwie lubelskim jest 86 branżowych szkół I stopnia i 11 branżowych szkół II stopnia, 109 techników i 66 szkół policealnych. W szkołach branżowych kształcenie jest prowadzone w 37 zawodach, z czego 22 zawody są ujęte w prognozie jako te, na które istnieje  istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie lubelskim, a 12 – umiarkowane. 3 zawody nie pojawiają się w prognozie.  

Technika w roku szkolnym 2022/2023 kształcą w 61 zawodach, z czego 39 to zawody o istotnym zapotrzebowaniu, a 22 umiarkowanym. 

Uczenie się przez całe życie (lifelong learning, LLL)

Koncepcja uczenia się przez całe życie zakłada kontynuację dokształcania się po zakończeniu edukacji formalnej. Można je realizowany w edukacji formalnej i pozaformalnej:

  • licea ogólnokształcące dla dorosłych
  • branżowe szkoły II stopnia 
  • szkoły policealne
  • kwalifikacyjne kursy zawodowe
  • inne kursy w ramach kształcenia ustawicznego prowadzone przez Placówki Kształcenia Ustawicznego, Centra Kształcenia Zawodowego, instytucje rynku pracy 
  • w przyszłości Branżowe Centra Umiejętności (BCU) – w tym momencie rozstrzygnięto konkurs na 3 BCU w województwie lubelskim. 

Kształcenie ustawiczne może być prowadzone w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, a w przypadku form pozaszkolnych – także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe może zaoferować uczniowi przygotowanie do nabycia dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie wybranych zawodów, dodatkowych umiejętności zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Lubelskie Kuratorium Oświaty promuje zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności przez m.in.: akcję „Zawodowy strzał w 10!”, akcję informacyjną dla absolwentów szkół ponadpodstawowych prowadzoną wspólnie z Miejskim Urzędem Pracy, konferencje o tematyce zawodowej i ustawiczne, udział w targach edukacyjnych. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}