W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Franciszek Blachnicki” otwarta

27.03.2023

Szef Gabinetu Politycznego Ministra Radosław Brzózka uczestniczył w otwarciu wystawy „Franciszek Blachnicki”. Ekspozycja to efekt współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę można od dziś oglądać na placu przed Kościołem Akademickim KUL.

Sześciu mężczyzn w garniturach stoi na tle żółtej ściany, na której wisi duży portret.

Wystawa o życiu i działalności ks. Blachnickiego 

Tematem wystawy jest historia życia i działalności ks. Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło Życie i wielu innych cennych dzieł. Podczas otwarcia ekspozycji szef GPM przypomniał, że ks. Blachnicki był wielkim pedagogiem, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę, aktualną także we współczesnych czasach. Podkreślił, że jego działalność przypadała na czas dwóch totalitaryzmów. 

Otwarcie wystawy zbiega się z 102. rocznicą urodzin ks. Blachnickiego, którą obchodziliśmy 24 marca. 

Sylwetka ks. Franciszka Blachnickiego 

Ks. Franciszek Blachnicki był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założycielem wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło-Życie, inicjatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach II wojny światowej angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w KL Auschwitz. Po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Ks. Franciszek Blachnicki to Sługa Boży Kościoła Katolickiego.

Śmierć ks. Blachnickiego – wyniki śledztwa IPN 

14 marca 2023 r. podczas konferencji prasowej Instytut Pamięci Narodowej przedstawił wyniki śledztwa, które wskazują, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa. Przyczyną było podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}