W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami 23. Piknik Naukowy – największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę

14.05.2019

Tańczące roboty, rysujące maszyny, kosmiczne stoisko – to tylko niektóre z atrakcji, jakie można było zobaczyć na 23. Pikniku Naukowym, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. W wydarzeniu nie zabrakło również stoiska Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na którym odwiedzający mogli zapoznać się z wyjątkowymi robotami. Jeden z nich przygotowywał dla gości orzeźwiające napoje!

23. Piknik Naukowy - stoisko MNiSW. Po lewej stronie roboty, po prawej wielu zwiedzających, głównie dzieci.

Piknik Naukowy, który w tym roku odbył się pod hasłem „My i Maszyny”, to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, jak i tych bardziej skomplikowanych, ukazujących najnowsze odkrycia współczesnych uczonych.

Ponad 1000 pokazów oraz 200 wystawców z Polski i zagranicy

W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych. Dzięki temu odwiedzający mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące stoiska. To ważne, ponieważ tego dnia odbyło się ponad 1000 pokazów, przygotowanych przez około 200 wystawców z Polski i zagranicy.

BarON – robot barman cieszył się największym zainteresowaniem gości na stoisku MNiSW

Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i stoiska, na którym w nawiązaniu do tegorocznego hasła „My i maszyny”, znalazły się cztery wyjątkowe roboty. Trzy humanoidalne –  Pepper, Sanbot i Nao oraz jedyny w Polsce robot barman – BarON. Dzieci oraz dorośli byli zafascynowani atrakcjami, przygotowanymi przez MNiSW. Największą popularnością cieszyły się orzeźwiające napoje wykonane za sprawą zwinnych rąk BarONA. Duże zainteresowanie wzbudzał także robot Nao, który w imponujący sposób potrafił odtworzyć układ taneczny jednej z najbardziej znanych piosenek na świecie – Gangnam Style. Na najmłodszych czekały również quizy, zabawy, a także upominki.

50 tysięcy gości na 23. Pikniku Naukowym

Tegoroczny Piknik Naukowy odwiedziło 50 tysięcy osób. To zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku. Nie jest to jednak jedyne wydarzenie popularyzujące naukę, w którym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bierze udział. W najbliższą sobotę, 18 maja w godzinach 12:00 – 23:30 w gmachu MNiSW odbędzie się Noc Muzeów. Na uczestników czeka pokaz astronomiczny w Planetobusie, spotkanie z interaktywnym robotem Pepper, który potrafi naśladować człowieka, czy warsztaty designu.

Materiały

Więcej szczegółów dotyczących Nocy Muzeów w MNiSW na portalu Facebook

Zdjęcia (10)