W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawody Spaceport America Cup – studenci z Polski w gronie najlepszych zespołów

27.06.2023

Znakomicie spisali się polscy studenci w międzynarodowym konkursie Spaceport America Cup, który odbywał się w Stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzcami najbardziej zaawansowanej technicznie kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid został zespół RocketLab z Politechnik Poznańskiej. Z kolei drugie miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid zajęła ekipa PWr in Space z Politechniki Wrocławskiej.

Grupa studenów przymających polskie flagi samodzielnie zbudowane rakiety.

Zespół RocketLab z Politechnik Poznańskiej

Zespół RocketLab stworzył kolejną rakietę sondażową o nazwie HEXA 4, która wystartowała w konkursie 22 czerwca. – Po niecałych 7 sekundach lotu osiągnęła maksymalną prędkość, która wyniosła 483 m/s, czyli ponad 1700 km/h – napisali w swoich mediach społecznościowych studenci z Poznania. To już kolejny sukces młodych konstruktorów z Poznania podczas Spaceport America Cup. W 2021 r. zespół Rocketlab z rakietą badawczą HEXA 2, zdobył aż dwie nagrody: za najlepszy projekt pod względem technicznym – Technical Excellence i podobnie jak w tym roku w kategorii - 30K SRAD Hybrid/Liquid.

– Autorski silnik Broomstick 2+ sprawił, że przeciążenie startowe wyniosło 11G. Warunki były trudne ze względu wysoką prędkość wiatru, graniczącą z dopuszczalnymi limitami określonymi przez organizatorów zawodów. Z uwagi na te okoliczności w momencie startu podjęliśmy decyzję o tankowaniu mniejszej ilości utleniacza. Mimo tego HEXA dotarła na pułap prawie 8,5 km (27 808 ft) – piszą konstruktorzy rakiety.

Studencka grupa badawcza PUT Rocketlab działa na Politechnice Poznańskiej od 2017 r. Zespół liczy blisko 70 osób studentów, którzy studiują na różnych wydziałach i kierunkach m.in. Automatyki i Robotyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Informatyki, Inżynierii Chemicznej, Inżynierii Bezpieczeństwa, Mechaniki i Budowy Maszyn, Mechatroniki, Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Inżynierii Zarządzania.

PWr in Space z Politechniki Wrocławskiej 

Stworzona przez koło naukowe PWr in Space rakieta R5 Aurora zajęła drugie miejsce w kategorii rakiet z napędem hybrydowym 10k SRAD Hybrid.
Konkurencja polegała na wyniesieniu rakiety – przy pomocy silnika autorskiej produkcji, zasilanego paliwem hybrydowym – na wysokość dokładnie 10 tys.stóp (ok. 3 048 m). Za każdy metr powyżej lub poniżej limitu drużyna otrzymywała punkty karne.

Jak napisali studenci z Wrocławia – Do USA wybrało się łącznie 15 osób reprezentujących uczelnię, którzy zabrali ze sobą mierzącą cztery metry długości rakietę R5 Aurora. Sami ją zaprojektowali i samodzielnie zbudowali każdy jej element. Nazwa rakiety nawiązuje do zorzy polarnej, dlatego całość została oklejona specjalną, różnokolorową, mieniącą się folią.

PWr in Space to koło naukowe, które zrzesza miłośników rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Pomaga rozwijać zainteresowania i zbierać doświadczenia. Studentów z różnych wydziałów łączy wspólna pasja. Obecnie jeden z projektów to PoliWRocket to rakieta R5, napędzana silnikiem hybrydowym, która wzięła udział w międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup 2023.

AGH Space Systems

Rakieta hybrydowa 3-TTK+ zespołu AGH Space Systems jest obecnie 4. najlepszą na świecie, studencką rakietą hybrydową w kategorii lotu na 10 000 stóp (10k SRAD Hybrid) – tak wynika ze szczegółowej klasyfikacji generalnej konkursu w zawodach Spaceport America Cup 2023.

– Jesteśmy bardzo dumni z zajętego przez nas miejsca i pełni motywacji szykujemy się do kolejnych zawodów rakietowych - European Rocketry Challenge 2023, które odbędą się już w październiku w Portugalii. Nasz zespół zakwalifikował się do EuRoC 2023 wraz z Turbulencją, czyli pierwszą w Polsce studencką rakietą na paliwo ciekłe – napisali studenci AGH w Krakowie.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Członkowie zespołu budują rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, oraz gondole balonów stratosferycznych.

Spaceport America Cup

Zawody Spaceport America Cup organizują wspólnie Spaceport America – komercyjny port kosmiczny zbudowany przez Virgin Galactic w stanie Nowy Meksyk w USA oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association (ESRA). Podczas zawodów swoje rakiety prezentowały również zespoły: AGH Space Systems (rakieta 3-TTK+) oraz SimLE z Politechniki Gdańskiej.

Udział studentów z Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa w zawodach Spaceport America Cup został dofinasowany z programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera rozwój innowacyjności i kreatywności młodych badaczy także w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje”. Do tej pory przekazaliśmy najzdolniejszym studentom już ponad 22 mln zł.

Foto: FB zespołu PUT Rocketlab.

{"register":{"columns":[]}}