W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy nazwiska laureatów Studenckiego Nobla 2020

24.07.2020

Badacze kosmosu, członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, artyści, młodzi dziennikarze oraz autorzy naukowych monografii – dziewięcioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło statuetki Studenckiego Nobla. W Gali Finałowej konkursu, którego patronem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestniczył minister Wojciech Murdzek.

Szklane figurki z napisem Studencki Nobel

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. To jedyny ogólnopolski konkurs stypendialny w pełni tworzony przez organizację studencką. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie mogą udział brać zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Uczestnicy co roku zaskakują publikacjami w czasopismach naukowych w Polsce i za granicą, udziałem w pracach badawczych czy też reprezentowaniem uczelni na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w aż 9 kategoriach.

Daj się (d)ocenić!

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja konkursu. „Chcemy doceniać wkład młodych badaczy, twórców i społeczników w rozwój Polskiej nauki i kultury, a jednocześnie stworzyć platformę do zaprezentowania i oceny ich osiągnięć” − wyjaśniają organizatorzy konkursu. „Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, które już od 11 lat nagradza wybitnych, aktywnych i ambitnych studentów, umożliwiając im w ten sposób wejście do świata nauki i biznesu” – mówił minister Wojciech Murdzek.

Zwycięzcy 2020

Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele 6 polskich uczelni, wybrała 9 laureatów:

  • Adam Cieślik (Uniwersytet Jagielloński) – Fizyka i Astronomia
  • Sandra Wawrzyniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Dziennikarstwo i literatura
  • Agata Binienda (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) – Nauki przyrodnicze i energetyka
  • Juliusz Bojarczuk (Politechnika Warszawska) – Nauki Techniczne
  • Szymon Ogryzek (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie) – Sztuka
  • Anna Suska (Uniwersytet Warszawski) – Nauki Społeczne
  • Magdalena Lubaś (Uniwersytet Jagielloński) – Nauki Ekonomiczne
  • Magdalena Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) – Działalność społeczna
  • Krzysztof Kotowski (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) – Medycyna i Farmacja

„Jestem przekonany, że znalezienie się w gronie studenckich Noblistów to pierwszy krok do tego, by w przyszłości aktywnie uczestniczyć w budowaniu polskiej nauki” – podkreślił minister Murdzek. Gratulujemy wszystkim laureatom!

Materiały

Więcej informacji o konkursie