W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

6-letni Rafał uratował mamę

31.01.2020

30 stycznia 2020 premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach z małym Rafałkiem który uratował swoja mamę dzwoniąc na numer alarmowy 112.

zdjecie

We wtorek (28 stycznia br.) po godzinie 19 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zadzwonił 6-letni Rafał. Chłopiec poinformował, że chce wezwać karetkę, ponieważ jego mama upadła i nic nie mówi.

Następnie sześciolatek rozłączył się i ponownie wybrał numer alarmowy 112. Połączenie odebrał 23-letni operator numerów alarmowych, który od ponad roku obsługuje zgłoszenia alarmowe w katowickim CPR. Operatorowi udało się uzyskać informacje na temat stanu mamy Rafała. Chłopiec powtórzył, że mama upadła i nic nie mówi, nie reaguje, ale oddycha. Rozmowa była prowadzona w spokojny sposób. Rafał odpowiadał na wszystkie pytania operatora oraz wykonywał jego polecenia. Po uzyskaniu adresu i pozostałych niezbędnych informacji operator, zgodnie z obowiązującymi go wytycznymi, przekazał zgłoszenie do właściwej terytorialnie dyspozytorni Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W czwartek w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach z 6-letnim Rafałem spotkał się Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów oraz Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, którzy pogratulowali małemu bohaterowi odwagi. Mama i babcia chłopca, które wspólnie z nim odwiedziły katowicki CPR, są dumne z Rafała. W tak poważnej sytuacji dziecko nie zawahało się i wybrało numer alarmowy 112, aby wezwać pomoc dla mamy.

Rafał i jego 26-letnia mama mieszkają w Rybniku. Chłopiec jest jedynakiem i chodzi do przedszkola. Uwielbia samochody i figurki Zings, które kolekcjonuje. Mama mówi o Rafale, że jest grzecznym i kochającym synem.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.01.2020 15:46 Tomasz Mnich
Pierwsza publikacja:
31.01.2020 15:12 Tomasz Mnich