W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dobry Kierowca

15.12.2019

Formowanie korytarza życia i jazda na suwak to nowe obowiązki kierowców poruszających się po naszych drogach. Co oznaczają w praktyce można było przekonać się podczas wydarzenia "Dobry Kierowca", które odbyło się 15 grudnia 2019 r. na błoniach PGE Narodowego.

stoisko numeru alarmowego 112

Podczas wydarzenia, można było przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa drogowego oraz zapoznać się z nowymi wytycznymi dotyczącymi formowania korytarza życia i jazdy na suwak. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji: specjalnie przygotowany tor do jazdy pokazowej samochodów sportowych, miasteczko drogowe dla dzieci, ćwiczenia w zakresie gaszenia pożarów przu użyciu gaśnic śniegowych, symulatory bolidu F1 i ruchomego 5D VR, quizy, zagadki i konkursy.

W wydarzeniu nie mogło zabraknąć stoiska numeru alarmowego 112!

Operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, którzy na co dzień obsługują zgłoszenia alarmowe wpływające na numer alarmowy 112 opowiadali w jaki sposób zorganizowany jest System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce. Każdy mógł dowiedzieć się co jest ważne podczas zgłaszania zdarzeń na numer alarmowy 112, o co zapyta operator numerów alarmowych podczas obsługi zgloszeń, jak należy zachować się na miejscu zdarzenia oraz jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

112 stoi na straży Twojego życia, zdrowia i bezpieczeństwa!

Czym jest korytarz życia?

Podczas zdarzeń w ruchu drogowym niezwykle ważne są zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa. Nowe przepisy ustay - Prawo o ruchu drogowym wskazują  właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

 

Czym jest jazda na suwak?

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

/Śląska policja /

Wideo

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.12.2019 13:29 Ilona Skwierzyńska
Pierwsza publikacja:
23.12.2019 12:57 Ilona Skwierzyńska