W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tour de Pologne 5-9 sierpnia 2020 r.

10.09.2020

W dniach 5 – 9 sierpnia 2020 r. odbył się 77. Wyścig Kolarski Dookoła Polski – Tour de Pologne UCI World Tour 2020. Był to pierwszy światowej klasy wyścig, jaki rozegrano po okresie sportowego „lockdown’u”, spowodowanego pandemią COVID-19.

tourdepologne

Podczas obostrzeń sanitarnych tegoroczny wyścig  stanowił spore wyzwanie dla wszystkich służb i instytucji dbających o bezpieczeństwo obywateli. System Powiadamiania Ratunkowego również znalazł się wśród podmiotów, od których sprawności działania zależało powodzenie tej sportowej imprezy.  

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach do obsługi zgłoszeń alarmowych w czasie trwania tej kolarskiej imprezy opracowało szczegółowy Informator dla operatorów numerów alarmowych, w którym znalazły się opisy tras poszczególnych etapów wyścigu, wraz z orientacyjnym czasem przejazdu peletonu na poszczególnych odcinkach.

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach uruchomił specjalną infolinię dla obywateli w związku z utrudnieniami drogowymi, spowodowanymi przebiegiem wyścigu. Informacja o funkcjonowaniu infolinii została przekazana do wykorzystania służbowego przez operatorów  CPR.

Tegoroczny Tour de Pologne dostarczył wielu sportowych emocji i wzruszeń zarówno zawodnikom, jak i fanom kolarstwa szosowego. Na mecie I etapu wyścigu, na wysokości hali „Spodek” w Katowicach, w dniu 5 sierpnia br., doszło do bardzo poważnego wypadku. Holenderski zawodnik  został popchnięty tuż przed linią mety przez innego kolarza i z bardzo dużą prędkością uderzył w metalowe barierki, przełamując je, a następnie staranował, stojącego w pobliżu finiszu, sędziego wyścigu. Kilku innych zawodników zaś, wskutek tego zdarzenia, wpadało na siebie nawzajem doprowadzając do karambolu na linii mety.  Wypadki na trasie wyścigu i związane z nimi zgłoszenia alarmowe po raz kolejny uświadomiły nam wszystkim, jak ważnym elementem funkcjonowania SPR jest rzetelne i kompleksowe przygotowanie się do obsługi zgłoszeń alarmowych w czasie trwania dużych imprez sportowych, kulturalnych, czy też społecznych, w oparciu o wspólną pracę, wymianę doświadczeń i wzajemną pomoc.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.09.2020 14:41 Tomasz Mnich
Pierwsza publikacja:
10.09.2020 14:33 Tomasz Mnich