W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy jesteś dojrzały projektowo? Sprawdź wyniki tegorocznych badań!

17.08.2021

Zakończyliśmy tegoroczne badania dojrzałości projektowej beneficjentów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Przyjrzeliśmy się i Wam, i sobie. Nie tylko zmierzyliśmy Waszą zdolność do realizacji projektów IT, ale też sprawdziliśmy, czy nasza oferta wsparcia jest dopasowana do Waszych potrzeb, kompetencji i etapów realizacji projektów IT. Przeczytaj, jakie wyciągnęliśmy wnioski. Czekamy też na Twoje przemyślenia!

baner o treści: "Wyniki badania dojrzałości projektowej" przedstawiający człowieka przed laptopem wokół którego wyświetlają się ikonki: kalendarza, statystyk, wideo, koła zębate, ankiety, wykresy

Jak badaliśmy?

Badania przeprowadziliśmy zgodnie z modelem opracowanym podczas pierwszej edycji. Sposób oceniania dojrzałości projektowej nadal pozostaje niezmienny od pierwszej edycji badań mimo drobnych modyfikacji modelu.
Posługiwaliśmy się 5-punktową skalą. Podzieliliśmy ją na:

  • Poziom 1 (*): brak dojrzałości projektowej – instytucja nie jest dojrzała projektowo w obszarze IT. Brakuje jej elementarnej wiedzy na temat realizacji projektów IT i zarządzania nimi.
  • Poziom 2 (**): niska dojrzałość projektowa – instytucja rozróżnia działalność bieżącą od realizacji projektów i stara się nią zarządzać. Realizuje co najmniej jeden projekt IT.
  • Poziom 3 (***): średnia dojrzałość projektowa – instytucja rozróżnia działalność bieżącą od realizacji projektów. Realizuje co najmniej jeden projekt IT. Zarządza projektami w pewien kontrolowany sposób.
  • Poziom 4 (****): rozwijająca się dojrzałość projektowa – instytucja zarządza projektami w bardzo kontrolowany sposób. Swój rozwój opiera między innymi na prowadzeniu projektów, w tym projektów IT. Ma specjalny zespół lub komórkę do zarządzania projektami (na przykład biuro projektów). Instytucja śledzi rozwój wiedzy pracowników na temat zarządzania projektami i część wiedzy implementuje.
  • Poziom 5 (*****): dojrzałość projektowa optymalizowana – instytucja w pełni kontroluje zarządzanie projektami. Swój rozwój (realizacja misji i celów) opiera na realizacji projektów, w tym projektów IT. Ma specjalną komórkę do zarządzania projektami (na przykład biuro projektów). Instytucja prowadzi ciągłe, inspirowane wewnętrznie działania, które usprawniają i doskonalą działalność projektową.

Co badaliśmy?

By ocenić dojrzałość projektową instytucji, pytaliśmy jej przedstawicieli, jak realizują projekty IT. Odpowiedzi zebraliśmy w 10 kategoriach:

  1. kultura projektowa IT
  2. celowość projektów IT
  3. metodyka zarządzania projektami IT
  4. zespół projektowy IT i komunikacja
  5. budżet projektowy IT
  6. zarządzanie zamówieniami publicznymi
  7. miary sukcesu projektu IT
  8. wiedza IT
  9. zarządzanie ryzykiem w projektach IT
  10. technologia oraz narzędzia IT

 

Kto i kogo badał?

W badaniu dojrzałości projektowej wzięło udział 35 instytucji, w tym 33 beneficjentów POPC. Przeprowadzili je nasi eksperci: Magdalena Andrzejewska, Radosław Ratajczak, Filip Sieracki przy wsparciu Zespołu projektu POPC Wsparcie.

Czego się dowiedzieliśmy?

Jesteśmy dojrzalsi niż w zeszłym roku! W tegorocznym badaniu najwięcej instytucji znajduje się na 3 poziomie (51,5%) i 4 poziomie dojrzałości (30,3%). Poziom 2 osiągnęło 18,2% badanych instytucji.
Jak było rok temu? Wtedy większość badanych osiągnęła poziom 2 (27,3%) lub 3 (42,4%).
Na 16 instytucji, które brały udział w dwóch edycjach badań, 5 instytucji miało wynik lepszy od zeszłorocznego, a 2 instytucje – gorszy.

Najkorzystniej wypadły takie kategorie jak:

  • kultura projektowa IT
  • zarządzanie ryzykiem w projektach IT
  • budżet projektowy IT

Z kolei najsłabiej ocenione to:

  • wiedza IT
  • technologia oraz narzędzia IT

Dziękujemy!

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w badaniu!
Pełny raport do pobrania znajdziecie w Materiałach pod tym artykułem. Zachęcamy do lektury i kontaktu z nami – czekamy na Twoje przemyślenia.

Materiały

Badanie dojrzałości projektowej Beneficjenów II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2021)
Badanie​_dojrzałości​_projektowej​_Beneficjentów​_II​_osi​_POPC​_2021r.pdf 1.49MB
{"register":{"columns":[]}}