W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Herbatka owocowa z malinami z Wandalina

03.04.2020

W dniu 1 kwietnia 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe) „herbatka owocowa z malinami z Wandalina” (woj. lubelskie)
                                                                                                                         

Nazwa produktu:                                                                                                

Herbatka owocowa z malinami z Wandalina

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Suszone owoce i cięte liście porzeczki. Po zaparzeniu herbata jest płynna

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Owoce w kształcie okrągłym oraz owalnym. Po zaparzeniu herbatka przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

W zależności od wielkości naczynia

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Czerwone owoce suszonej maliny, jasno-żółte owoce jabłka, ciemno-czerwone owoce dzikiej róży, ciemno-zielone liście porzeczki. Barwa herbatki po zaparzeniu ma kolor czerwony

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Herbatka po zaparzeniu jest płynna, aksamitna (na wierzchu napoju unoszą się drobne pyłki ziół, a na dnie opadają owoce)

Smak i zapach

Napój o wyrazistym, malinowym smaku i zapachu

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Wandalin to wieś położona w województwie lubelskim w powiecie opolskim. Region ten od wielu lat słynie z uprawy malin. Mieszkańcy okolic Wandalina sadzili także inne owocowe drzewa i krzewy takie jak: jabłonie, grusze, śliwki czy dziką różę, których owoce chętnie wykorzystywali jako susz do wigilijnego kompotu.

Dzięki rozpowszechnionej i skutecznej metodzie konserwacji zbieranych owoców, polegającej na ich suszeniu, region Powiśla Lubelskiego zasłynął z produkcji herbatki sporządzanej z owocowego suszu.

Mieszkańcy Wandalina zebrane owoce i zioła z przydomowych sadów, suszyli najczęściej na słońcu, w specjalnie przeznaczonych piecach chlebowych bądź na strychach pokrytych strzechą (pomieszczenie musiało być ciepłe i przewiewne), przez kilka bądź kilkanaście dni w zależności od pogody. Owoce układano równo, jedno obok drugiego na gazetach lub dużych, papierowych workach po cukrze, dzięki czemu nie traciły one swojej barwy.

Herbatka owocowa z malinami z Wandalina do dnia dzisiejszego sporządzana jest w regionie Powiśla Lubelskiego według tradycyjnej receptury. Do jej produkcji wykorzystuje się owoce malin, niewielką ilość małych kawałków jabłek, owoce dzikiej róży oraz kilka pojedynczych liści porzeczek.

Owoce malin zbiera się w ciepły i suchy dzień. Należy je starannie przebrać, usunąć zgnite lub zbyt dojrzałe owoce. Dojrzałe jabłka należy umyć i pokroić w cienkie plastry. Liście porzeczki najlepiej zbiera się w maju, o poranku kiedy obeschnie rosa oraz wieczorem zanim się pojawi. Przebrane, umyte i osuszone owoce poddaje się suszeniu. Liście porzeczki należy suszyć w przewiewnym, drewnianym i zadaszonym pomieszczeniu, do momentu aż będą się swobodnie łamać w dłoniach. Po ususzeniu uzyskują wyrazisty, zielony kolor. Ususzone owoce malin zachowują intensywny, czerwony kolor, są lekko podłużne oraz twarde w dotyku. Owoce dzikiej róży po zasuszeniu uzyskują ciemno-brązową barwę, podłuży kształt, są twarde w dotyku a po nacięciu owocu widoczna jest duża, okrągła pestka. Ususzone jabłka rozdrabnia się ręcznie na małe kawałki, liście porzeczki ucina się na długość około 2-3 cm, dodaje przeważającą ilość ususzonych malin oraz owoców dzikiej róży i cały susz miesza się dokładnie w glinianym garnku.

Gotową mieszankę do sporządzenia wyjątkowej w smaku i aromacie herbatki, przechowuje się w papierowym i szczelnie zamkniętym opakowaniu.

{"register":{"columns":[]}}