W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karp nakielski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-07-18 w kategorii Produkty rybołówsta w woj. kujawsko-pomorskim.

Karp Nakielski

Wygląd:

Ryba o niewielkiej głowie oraz silnie zaznaczonym wygrzbieceniu. Jej cechą charakterystyczną jest gładki grzbiet, pokryty niewielką ilością łusek.

Kształt:

Ryba odznacza się typową dla gatunku budową anatomiczną. Głowa jest niewielka, dobrze umięśniony tułów oraz dobrze wykształcone płetwy.

Rozmiar:

Długość ciała ryby wynosi od 40 cm do 60 cm, masa waha się od 1100 g do 1800 g.

Barwa:

Grzbiet ciemnoniebieski lub ciemnozielony. Barwy te ulegają stopniowemu rozjaśnieniu na części brzusznej. Podbrzusze jasne, złociste.

Konsystencja:

W dotyku ryba bardzo śliska z powodu pokrycia grzbietu warstwą naturalnego śluzu ochronnego. Tkanka mięśniowa jest jędrna i zwarta.

Smak:

Mięso charakteryzuje się świeżym zapachem oraz specyficznym delikatnym smakiem, pozbawione jest posmaku mułu i osadów dennych.

Tradycja:

Prekursorem stawów w okolicach wsi Ślesin koło Nakła nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim było przed wiekami Jezioro Ślesińskie zasilane wodą z małych strumyków spływających ze zboczy pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Jezioro dało początek sięgającej wielu stuleci tradycji rybackiej, która kontynuowana jest od blisko stu lat na terenie powiatu nakielskiego. Stawy położone są na obszarze objętym ochroną przyrody w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Bliskość Noteci i Kanału Bydgoskiego zapewnia odpowiednie zaopatrzenie stawów w świeżą i czystą wodę, tworząc idealne warunki do hodowli karpia. Produkcja karpia nakielskiego odbywa się według wzorców z drugiej połowy XIX wieku. Powtarzany od dziesiątek lat cykl hodowli „od wylęgu do ryby handlowej” w oparciu o własny materiał zarybieniowy sprawił, że karp nakielski posiada unikatowe cechy związane z wyglądem oraz jakością mięsa. Każdej wiosny, w specjalnie przygotowanych stawach odbywa się tarło. Wylęgające się w tym okresie larwy są następnie obsadzane w płytkich stawach przesadkowych zapewniających optymalne warunki do rozwoju narybku. Małe karpie po odpowiednim przyroście wagi są następnie umieszczane w większych i głębszych stawach, tak aby mogły swobodnie dojrzewać, aż do osiągnięcia rozmiarów tzw. handlowych. Cykl wzrostu karpia trwa trzy lata, a to oznacza, że hodowla odbywa się bez udziału sztucznych stymulatorów wzrostu oraz innych substancji chemicznych. Karpie odżywiają się naturalnym pokarmem, jaki zapewnia żyzne, torfowe dno stawów. Ponadto ryby dokarmiane są zbożami, które pochodzą z okolicznych upraw. Dzięki temu mięso karpia nakielskiego jest delikatne, kruche, pełne aromatu oraz bogate w składniki odżywcze niezbędne w codziennej diecie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.05.2023 15:08 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 12:19 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}