W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelska czekolada pitna

22.05.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-17 w kategorii Napoje w woj. lubelskim.

Lubelska czekolada pitna

Wygląd                           

Napój o kolorze białym, mlecznym (z czekolady białej), od beżowego do brązowego (czekolada mleczna i gorzka). Na powierzchni mogą być widoczne przyprawy lub bita śmietana

Kształt 

Kształt jest zależny od naczynia, w którym podawana jest pitna czekolada

Wielkość

Porcja zależna od pojemności naczynia – 100ml, 150ml, 200ml

Barwa 

Biała, beżowa do brązowej – charakterystyczna dla świeżej czekolady białej, mlecznej lub gorzkiej

Konsystencja

Konsystencja samej czekolady jest aksamitna i lepka; w napoju wyczuwalne przyprawy

Smak i zapach

Słodki, intensywny smak, delikatny zapach

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Czekolada przez wieki traktowana była jak napój bogów i afrodyzjak.
Już w 1750 r p.n.e. Olmekowie, zamieszkujący obszary dzisiejszego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, uprawiali kakaowce. Łącząc rozdrobnione ziarna z wodą, kukurydzą i ziołami, stworzyli pierwszą wersję dzisiejszej czekolady. Leksykon sztuki kulinarnej z 1999 roku definiuję czekoladę jako: napój przyrządzany z sypkiej, naturalnej czekolady z dodatkiem cukru, czasem cynamonu i wody lub mleka. Wyrób przemysłu cukierniczego wykonywany z miazgi kakaowej, otrzymywanej z oczyszczonego, palonego i odtłuszczonego ziarna kakaowca z dodatkiem tłuszczu kakaowego, mleka, cukru pudru. W swoim składzie zawiera tyraminę, która pobudza czynności serca i rozszerza naczynia wieńcowe. Czekoladę uznawano niegdyś za lekarstwo. Picie jej zalecano chorym na reumatyzm, czerwonkę i cholerę, miała pomagać w zwalczaniu bezsenności i bólu gardła.

Czekolada z początku traktowana jako lekarstwo, szybko stała się modnym deserem. Najlepsze gatunki sprowadzono z Włoch, Holandii, Francji. Wraz z importem czekolady na ziemiach polskich zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie.

Pierwszą i najsłynniejszą fabryką czekolady w Polsce była warszawska firma Wedel, która w roku 1936 w Lublinie otworzyła sklep przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46.

O roli czekolady wśród polskiego społeczeństwa z tak zwanych wyższych stanów w XVIII wieku czytamy w licznych publikacjach, iż wyrób ten był napojem wielkopańskim, modnym za królów Sasów i za ostatniego Króla Stanisława Augusta.

Jak potwierdzają rozmówcy w badaniach etnograficznych, czekolada już od wielu lat jest wpisana w historię Lubelszczyzny. Pitną czekoladę podawano już przed II wojną światową. Jednym ze składników, który używany jest do przygotowania pitnej czekolady, dla wzbogacenia jej smaku są m.in. owoce malin, z których słynie region lubelski. Region ten słynie także z upraw innych owoców takich jak truskawki, agrest, wiśnie czy gruszki. Świeże jak i suszone. W formie przecierów czy syropów są idealnym dodatkiem do pitnej czekolady. Przyprawy znane są już od wieków, a dzięki przebiegającym przez Lublin historycznym szlakom handlowym są tak powszechne i dobrze znane do dziś.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.05.2019 08:24 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
22.05.2019 08:24 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}