W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maliniak kraśnicki - wódka malinówka

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-02-15 W kategorii Napoje W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Przezroczysta, bezbarwna ciecz o charakterystycznym malinowym smaku, o gęstości nieco większej niż woda.

Kształt:

Kształt zależy ściśle od naczynia, w którym jest podawany.

Rozmiar:

Maliniak jest najczęściej rozlewany do przezroczystych butelek o różnym kształcie i pojemności, przeważnie od 200-1000 ml.

Barwa:

Krystaliczna, bezbarwna ciecz.

Konsystencja:

Płynna.

Smak:

Smak i zapach owoców malin.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

W powiecie kraśnickim położonym w zachodniej części województwa lubelskiego od wielu lat dominuje uprawa malin. Obecnie stanowi ona już ponad 50% produkcji krajowej, a powiat zyskał miano „krajowego zagłębia” produkcji tego owocu. Maliniak kraśnicki zwany również wódką malinówką przygotowywany jest z owoców pochodzących tylko z tego regionu. Do nastawu nie dodaje się drożdży, gdyż są one obecne na owocach malin. Dzięki temu trunek uzyskuje swój wyjątkowy aromat i wyrafinowany smak. Ponadto zawiera duże ilości ketonów i olejków eterycznych i posiada właściwości rozgrzewające, a także wzmacniające. Trudno jednoznacznie określić, kto i kiedy po raz pierwszy wyprodukował wódkę malinówkę, gdyż jej receptura przekazywana była najczęściej ustnie, z pokolenia na pokolenie. Wieloletnia tradycja uprawy i przetwarzania maliny spowodowała, że maliniak kraśnicki stał się jednym z bardzo popularnych produktów wytwarzanych na terenie powiatu kraśnickiego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:11 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:11 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}