W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Parowańce / wareniki – kluski gotowane na parze z Bubel Granny

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-03-14 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Spłaszczone kule z ciasta drożdżowego, na przekroju porowata struktura ciasta.

Kształt:

Kulisty, spłaszczony, na przekroju zbliżony do owalnego.

Rozmiar:

Średnica około 8-10 cm.

Barwa:

Zewnętrzna i na przekroju kremowo-biała.

Konsystencja:

Miękkie, sprężyste ciasto drożdżowe, po naciśnięciu wraca do pierwotnej struktury.

Smak:

Smak i zapach ciasta drożdżowego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Wieś Bubel Granna położona jest na obszarze nadbużańskim w gminie Janów Podlaski. Pożywienie tamtejszych mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX w. było mało zróżnicowane, skromne i opierało się głównie na produktach pochodzących z własnego gospodarstwa. Do produktów stanowiących podstawę diety należały produkty zbożowe. Były to m.in. różnego rodzaju kluski przygotowywane z ciasta drożdżowego. Do najbardziej znanych należały parowańce, inaczej wareniki, czyli kluski gotowane na parze. Wyrabiano je z gorszego gatunku mąki, najczęściej bez nadzienia, gdy w domu nie było chleba lub gdy nie było czasu go upiec. Podawano je głównie jako danie obiadowe, a to co pozostało z obiadu, odgrzewano na kolację. Podstawową formą ich podania było serwowanie na ciepło i polanie skwarkami ze stopionej słoniny. Czasami parowańce nadziewano nadzieniem z kapusty kwaszonej i suszonych grzybów, soczewicy, owoców sezonowych, jagód leśnych, a sporadycznie mięsa. W sezonie letnim można było podawać z truskawkami, jagodami, polane śmietaną i posypane cukrem. Obecnie formy parowańców są bardzo zróżnicowane, niektóre gospodynie dodają do nich np. ugotowane i zgniecione ziemniaki, dzięki czemu są bardziej miękkie i dłużej świeże. Jednak najbardziej smakują, głównie dzieciom, podawane z serem, owocami, dżemem, cukrem, polane śmietaną.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}