W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysmak wołyński z Niemczy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2012-02-23 w kategorii Produkty mięsne w woj. dolnośląskim

przysmak wołyński z Niemczy

Wygląd:

Kilka rodzajów mięsa wieprzowego (szynka, karkówka, łopatka, polędwiczki, boczek, podgardle). W przekroju widoczne są drobno mielone kawałki mięsa oraz tłuszcz, który powstaje w trakcie tuszenia (duszenia) poszczególnych rodzajów mięsa.

Kształt:

W zależności od naczynia.

Rozmiar:

W zależności od naczynia.

Barwa:

Jasnobrunatna z widocznymi pokładami tłuszczu koloru różnych odcieni bieli.

Konsystencja:

Konsystencja stała – smarowna.

Smak:

Charakterystyczny dla mięsa wieprzowego tuszonego (duszonego), z jego wyraźnym aromatem i dodatkiem przypraw (cebula, przyprawy ziołowe, czosnek).

Tradycja:

Tradycyjna receptura przyrządzania przysmaku wołyńskiego z Niemczy wywodzi się z regionu Wołynia, który przed 1939 rokiem należał do Polski i zamieszkiwany był przez ludność polską. W latach 1944-1947 na mocy układu o przesiedleniu ludności polskiego pochodzenia z Ukraińskiej SRR do Polski wraz z całym dorobkiem kulturowym i kulinarnym, mieszkańcy Wołynia zostali wysiedleni na tzw. ziemie odzyskane. Nazwa produktu przysmak wołyński z Niemczy świadczy o jego korzeniach kulinarnych, wskazując jednocześnie aktualne miejsce wytwarzania, którym jest dolnośląska miejscowość Niemcza. Tradycje i zwyczaje, które zostały przywiezione na Dolny Śląsk, są tu kultywowane przez kolejne pokolenia Polaków i wpisując się w dziedzictwo kulturowe regionu, stały się elementem tożsamości społeczności lokalnej. Mieszkańcy Niemczy opracowywali różne metody przetwarzania mięsa, doskonalili również techniki jego konserwacji w celu przedłużenia przydatności do spożycia, gdyż mięso musiało wystarczyć na długi okres czasu. Świniobicie było rzadkim i jednocześnie ważnym wydarzeniem i często wiązało się z dużymi uroczystościami rodzinnymi bądź świętami. Przysmak wołyński z Niemczy przygotowywany jest z różnego rodzaju mięsa wieprzowego, które wraz z odpowiednimi naturalnymi przyprawami jest duszone, a potem smażone. Przysmak zawdzięcza swój wyborny smak odpowiednio dobranym proporcjom i rodzajom mięsa, naturalnym przyprawom oraz temu, że wytwarzany jest bez żadnych dodatków chemicznych. W 2004 roku przysmak wołyński z Niemczy otrzymał nagrodę „Perły” w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo w kategorii na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 11:36 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 11:36 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}