W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykaz tematów badawczych z zakresu rolnictwa ekologicznego realizowanych w 2021 roku

Podsumowanie zadań badawczych w zakresie rolnictwa ekologicznego, realizowanych w 2021 roku

Uniwersytet Warmińsko – Mazurski

1. Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

(http://wril.uwm.edu.pl/kaio/badania/raporty-badan)  

2. Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

(http://wril.uwm.edu.pl/kaio/badania/raporty-badan)

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w uprawie warzyw i ziół w uprawie ekologicznej. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

(https://www.sggw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/11/SPRAWOZDANIE-MERYTORYCZNE_2021.pdf)

2. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów.

(http://pir.sggw.pl/karp2.html)

Instytut Ogrodnictwa

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w celu usprawnienia ekologicznej produkcji materiału rozmnożeniowego polegające na określeniu dobrych praktyk, standardów postępowania oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia produkcji materiału rozmnożeniowego upraw warzywniczych w systemie rolnictwa ekologicznego.

Opracowanie ekologicznych metod zwiększenia produktywności materiału rozmnożeniowego cebuli z uwzględnieniem zasad dobrej praktyki oraz czynników optymalizujących produkcję nasienną w systemie rolnictwa ekologicznego wraz z wytycznymi  (kompleksowy przewodnik – 2 letniej produkcji cebuli na nasiona).

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2021)

2. Sadownictwo metodami ekologicznymi: Opracowanie metodyk produkcji ekologicznej dla roślin jagodowych (truskawka i malina), z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy; Opracowanie poradnika ochrony truskawki przed chorobami i szkodnikami.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2021)

3. Sadownictwo metodami ekologicznymi: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin sadowniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy; Opracowanie metod ochrony borówki wysokiej przed muszką plamoskrzydłą Drosophila suzukii (Matsumura) oraz patogenami powodującymi szarą pleśń (Botrytis cinerea) i antraknozę (Colletotrichum acutatum sensu lato), w ekologicznym systemie produkcji.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2021)  

4. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: Badania w zakresie ochrony warzyw przed chorobami i szkodnikami. Opracowanie, w formie przewodnika, metod zapobiegawczych przed chorobami i szkodnikami; Możliwości wykorzystania substancji podstawowych i bioproduktów w ochronie ekologicznych upraw jarmużu, kalafiora i kapusty głowiastej przed chorobami i szkodnikami.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2021)

5. Sadownictwo metodami ekologicznymi: Badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin sadowniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy; Zastosowanie substancji podstawowych do ograniczania populacji agrofagów (szkodników i chorób) na rokitniku.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2021)

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi - produkcja ekologicznego materiału siewnego roślin rolniczych. Określenie dobrych praktyk produkcyjnych z uwzględnieniem warunków glebowych i klimatycznych oraz odporności i tolerancji na choroby. Opracowanie technologii produkcji nasion pszenicy ozimej orkisz i pszenżyta ozimego dla gospodarstw ekologicznych.

(http://bip.ihar.edu.pl/artykul/150/707/opracowanie-technologii-produkcji-nasion-pszenicy-ozimej-orkisz-i-pszenzyta-ozimego-dla-gospodarstw-ekologicznych-wytyczne-dla-prowadzenia-ekologicznych-plantacji-nasiennych-roslin-rolniczych)

2. Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej uprawy ziemniaka. Opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie ekologicznej uprawy ziemniaka, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy.

(http://bip.ihar.edu.pl/artykul/150/708/uprawy-polowe-metodami-ekologicznymi-badania-w-zakresie-optymalizacji-warunkow-ekologicznej-uprawy-ziemniaka-opracowanie-przewodnika-wraz-z-wytycznymi-w-zakresie-ekologicznej-uprawy-ziemniaka-z-uwzglednieniem-dotychczasowych-badan-i-opracowan-oraz-dostepnej-wiedzy)

Instytut Ochrony Roślin

1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi - badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy - Opracowanie narzędzia internetowego umożliwiającego wyszukania substancji podstawowej wraz z jej przeznaczeniem dla ochrony upraw ekologicznych.

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

2. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów. Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w zbożach i produktach przetworzonych.

(https://www.ior.poznan.pl/plik,4071,sprawozdanie-projekt-ekologiczny-2021-plus-wytyczne-pdf.pdf)

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego

1. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów. Technologia produkcji ekologicznych wyrobów mięsnych z dodatkiem octu owocowego

(https://www.ibprs.pl/project/przetworstwo-produktow-roslinnych-i-zwierzecych-metodami-ekologicznymi-optymalizacja-technologii-procesow-przetworstwa-miesa-mleka-i-produktow-akwakultury-z-jednoczesnym-wydluzeniem-trwalosci-przech-2/)

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie RYBACKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY w Żabieńcu

1. Badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej produkcji pstrąga, z uwzględnieniem zasad wytwarzania ekologicznych mieszanek paszowych na poziomie gospodarstwa rolnego oraz zapobiegania i zwalczania występowania chorób i pasożytów.

(http://rzdzabieniec.pl/)

Instytut Zootechniki

1. Ograniczenie zapadalności krów mlecznych na mastitis w okresie laktacji i zasuszania poprzez stosowanie ekologicznych preparatów do dippingu strzyków

(http://ekostrona.izoo.krakow.pl/sprawozdania-z-prowadzenia-badan)

 

Materiały

Do pobrania
WYNIKI​_BADAŃ​_Z​_ZAKRESU​_ROLNICTWA​_EKOLOGICZNEGO​_REALIZOWANYCH​_W​_2021​_ROKU.pdf 7.91MB
{"register":{"columns":[]}}