W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Naruszenie prawa pacjenta do informacji na temat zdrowia pacjentki w ciąży

przykład naruszenia prawa pacjenta do informacji

 

Stan faktyczny: Pacjentka zgłosiła się do przychodni w celu potwierdzenia ciąży. Podczas wizyty lekarz specjalista-ginekolog nie przekazał informacji na temat stanu zdrowia pacjentki, nie omówił z nią wyniku badania USG, zaś pytania dotyczące dalszego przebiegu ciąży zbył milczeniem.

Stanowisko Rzecznika: Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że w sprawie doszło do naruszenia prawa pacjenta do informacji. W omawianym przypadku lekarz ginekolog nie potwierdził jednoznacznie czy pacjentka jest w ciąży, nie wskazał jej również kiedy i jakie badania dodatkowe powinna wykonać, aby jednoznacznie potwierdzić ciążę. Zachowanie lekarza przyczyniło się do pogłębienia u pacjentki obaw o swój stan zdrowia oraz prawidłowy przebieg ewentualnej ciąży.

Wnioski:

  • lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany do przekazania pacjentowi przystępnej informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych;
  • pacjent ma prawo pytać, lekarz ma obowiązek odpowiadać na zadane pytania;
  • niedopuszczalna jest sytuacja, w której lekarz odmawia udzielania informacji o stanie zdrowia lub pomija ją milczeniem, przyczynia się do niepokoju pacjenta i zmusza go do szukania pomocy u innego specjalisty;
  • lekarz specjalista w związku ze stwierdzeniem u pacjentki ciąży powinien poinformować ją o standardach organizacyjnych opieki okołoporodowej.
{"register":{"columns":[]}}