W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postaw na mediację

Konkurs „Postaw na mediację” ma na celu zwiększanie świadomości społecznej w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz rozpowszechniania wiedzy z zakresu prawa, poprzez aktywizację młodych ludzi na poziomie lokalnym. Poza walorem edukacyjnym, uczestnikom gwarantuje się również emocjonującą rywalizację z innymi zgłoszonymi przez szkoły drużynami. Konkurs ma za zadanie skłonić uczestników do samodzielnego myślenia, praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy prawniczej oraz zachęcić uczniów do pogłębiania wiedzy o mediacji jako metodzie pozasądowego rozwiązywania sporów.

Konkurs został podzielony na II etapy. I etap konkursu polega na przygotowaniu scenariusza mediacji na podstawie jednego z podanych przez Organizatora stanów faktycznych tj. z zakresu prawa rodzinnego, relacji rówieśniczych, czy prawa pracy. Scenariusz mediacji powinien składać się z monologu mediatora, przedstawienia stanowisk zwaśnionych stron, analizy ich interesów, zaproponowania możliwych rozwiązań sporu oraz propozycję zawarcia ugody. Natomiast II etap konkursu będzie polegał na przeprowadzeniu symulacji mediacji na podstawie wybranych scenariuszy przygotowanych przez uczniów w ramach I etapu konkursu. Do II etapu zakwalifikuje się co najmniej 5 najlepszych drużyn.

W ramach konkursu przewidziano następujące nagrody dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

  1. nagroda I stopnia – 2 000 złotych dla członków Drużyny Mediacyjnej;
  2. nagroda II stopnia – 1 500 złotych dla członków Drużyny Mediacyjnej;
  3. nagroda III stopnia – 1 000 złotych dla członków Drużyny Mediacyjnej.

 

Terminarz konkursu:

  • Do dnia 15.10.2021 r. należy przesłać zgłoszenie drużyny. Załącznikiem do zgłoszenia oprócz zgód  i oświadczeń, powinien być scenariusz przebiegu mediacji zaproponowany przez drużynę. Zgody, oświadczenia oraz treści kazusów dostępne są poniżej.
  • Od dnia 15.10.2021 r. do dnia 30.10.2021 r. komisja konkursowa dokona oceny zgłoszonych prac.
  • Do dnia 05.11.2021 r. na adres podany przez opiekuna drużyny w formularzu zgłoszeniowym zostanie przekazana informacja o zakwalifikowaniu drużyny do II etapu konkursu.
  • W dniu 19.11.2021 r. odbędzie się II etap konkursu w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości przy ul. Belwederskiej 44c w Warszawie.

Materiały

Treść kazusu z prawa rodzinnego
Postaw​_na​_mediację​_Kazus​_Prawo​_rodzinne.pdf 0.09MB
Treść kazusu z prawa pracy
Postaw​_na​_mediację​_Kazus​_Prawo​_pracy.pdf 0.09MB
Treść kazusu z zakresu mediacji rówieśniczej
Postaw​_na​_mediację​_Kazus​_Mediacja​_rówieśnicza.pdf 0.08MB
Postaw na mediację​_Formularz zgłoszeniowy
Konkurs​_mediacyjny​_Formularz​_zgłoszeniowy.pdf 0.09MB
Postaw na mediację​_Oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich
Konkurs​_mediacyjny​_Oświadczenie​_o​_przeniesieniu​_praw​_autorskich.pdf 0.09MB
Postaw na mediację​_Zgoda pełnoletniego uczestnika
Konkurs​_mediacyjny​_Zgoda​_pełnoletniego​_uczestnika.pdf 0.11MB
Postaw na mediację​_Zgoda opiekuna niepełnoletniego uczestnika
Konkurs​_mediacyjny​_Zgoda​_opiekuna​_niepełnoletniego​_uczestnika.pdf 0.11MB
Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 września 2021 r. w sprawie Konkursu mediacyjnego
{"register":{"columns":[]}}