W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt pn. „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”

Projekt pn. „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnościami” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Termin realizacji projektu: listopad 2023 r.

Przewidywany koszt realizacji projektu: 35 mln zł

Cel projektu: Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób
z niepełnosprawnościami poprzez zwiększenie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej do sądów oraz podniesienie kompetencji pracowników wymiaru sprawiedliwości w zakresie wiedzy związanej z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu realizowane są przez podmioty zewnętrzne. Zespół Projektowy, którego członkami są pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości, pełni funkcję nadzorczo-merytoryczną.

  • Zadanie 1 Opracowanie Modelu Dostępnego Sądu (MDS)

    Model Dostępnego Sądu w szczególności uwzględnia zagadnienia z obszaru:

    • dostępności architektonicznej budynków
    • dostępności informacyjno-komunikacyjnej

    MDS będzie zawierał rozwiązania stanowiące wytyczne w zakresie poprawy funkcjonowania i dostosowania do potrzeb oraz możliwości osób z niepełnosprawnościami (OzN). MDS będzie określał konkretne wymogi, jakie powinien spełniać budynek sądu, na każdym z trzech poziomów dostępności (minimalnym, średnim i maksymalnym) w zakresie m.in. dostosowania architektonicznego, komunikacji poziomej i pionowej, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i korzystania z nich, organizacji ciągów komunikacyjnych i ich oznakowania, dodatkowego wyposażenia ułatwiającego orientację w budynku oraz rozwiązań w zakresie należytego przekazu informacji dostosowanego do potrzeb OzN. MDS ze względu na niepowtarzalną specyfikę podmiotu publicznego jakim jest sąd, będzie miał charakter unikatowy, a jednolitość zawartych w nim rozwiązań i wytycznych będzie charakteryzowała się możliwością ich praktycznej implementacji także przez inne sądy nieuczestniczące w projekcie. W ten sposób wszystkie sądy będą w stanie samodzielnie podnosić poziom swojej dostępności i przystosowania do potrzeb OzN.

    W ujęciu długofalowym MDS stanowić będzie podstawę do opracowywania założeń bieżących i przyszłych prac z zakresu modernizacji infrastruktury sądowniczej.

  • Zadanie 2 Doposażenie wybranych sądów oraz przeprowadzenie prac adaptacyjno-budowlanych

    Zadanie polega na doposażeniu 35-ciu wybranych przez Zespół Merytoryczny sądów, wymagających najpilniejszego wsparcia w procesie dostosowywania swojej dostępności dla OzN (sądy o najmniejszym stopniu dostępności), w udogodnienia zapewniające interesariuszom projektu wymaganą przepisami prawa dostępność oraz przeprowadzenie niezbędnych prac adaptacyjno-budowlanych.

    Doposażenie:

    • ogólne (realizowane przez Sąd Apelacyjny w Krakowie – Centrum Zakupów dla Sądownictwa IGB)
    • indywidualne (realizowane przez sądy projektowe)

    Wybrane sądy (35) są odpowiedzialne za wybranie wykonawców na  zasadach ogólnych i zakup niezbędnych urządzeń lub wykonanie niezbędnych prac dostosowawczych zgodnie z ustalonym planem.

  • Zadanie 3 Przeprowadzenie szkoleń

    Głównym celem szkoleń jest podniesienie kompetencji pracowników i pracownic wymiaru sprawiedliwości w zakresie wiedzy związanej ze szczególnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością (OzN) oraz metod i sposobów kontaktu i komunikacji z OzN, na rożnych szczeblach organizacyjnych w sądownictwie powszechnym. Uczestnicy szkoleń (warsztatów) zostaną zapoznani z różnymi obszarami i aspektami dostępności (architektoniczną, informacyjno-komunikacyjną, cyfrową).

    Szkolenia realizowane są dla:

    • Koordynatorów dostępności ustanowionych w sądach oraz pracowników bezpośrednio z nimi współpracujących lub mających bezpośredni kontakt z osobami z niepełnosprawnościami – ok. 300 osób
    • Kadry zarządzającej sądami – ok. 300 osób
    • Orzeczników (Sędziów, Referendarzy sądowych, Asesorów, Asystentów sędziego) – ok. 1500 osób
    • Pracowników administracyjnych sądów (mających lub mogących mieć bezpośredni kontakt z osobami z niepełnosprawnościami) – ok. 1000 osób
    • Wybranych pracowników sądów, pełniących funkcję osoby wspierającej osobę z niepełnosprawnością (mających lub mogących mieć bezpośredni kontakt z osobami z niepełnosprawnościami) – ok300 osób
    • Przedstawicieli zawodów prawniczych – w tym Kierowników szkoleń/ Dziekanów w Izbach i Radach – ok. 100 osób

    W ramach zadania zostaną również opracowane i udostępnione szkolenia e-learningowe dla pracowników sądów, którzy nie uczestniczyli w szkoleniach stacjonarnych lub chcą utrwalić nabytą podczas szkoleń stacjonarnych wiedzę. Komponent e-learningowy szkolenia będzie się składał z:

    • Części ogólnej (zasady, tematyka, podstawy prawne, słownik pojęć) – zagadnienia wspólne dla wszystkich grup docelowych;
    • Części specjalistycznej (materiał dydaktyczny dostosowany do potrzeb i specyfiki pracy danej grupy docelowej).
  • Lista 35 sądów wytypowanych do fazy doposażeniowej projektu

    Lista 35 sądów wytypowanych do fazy doposażeniowej projektu pn. Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:

    APELACJA

    NAZWA SĄDU

    Warszawska

     

    1. Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim
    1. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie
    1. Sąd Rejonowy w Wołominie

    Lubelska

     

    1. Sąd Rejonowy w Lubartowie
    1. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej
    1. Sąd Rejonowy w Zwoleniu
    1. Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim
    1. Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim

    Łódzka

    1. Sąd Rejonowy w Sierpcu
    1. Sąd Rejonowy w Kępnie
    1. Sąd Rejonowy w Łęczycy
    1. Sąd Rejonowy w Pleszewie
    1. Sąd Okręgowy w Sieradzu

    Białostocka

    1. Sąd Okręgowy w Suwałkach

    Poznańska

    1. Sąd Rejonowy w Kole
    1. Sąd Rejonowy w Turku

    Krakowska

    1. Sąd Rejonowy w Myślenicach
    1. Sąd Rejonowy w Chrzanowie
    1. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim
    1. Sąd Rejonowy w Bochni
    1. Sąd Okręgowy w Tarnowie

    Rzeszowska

    1. Sąd Okręgowy w Przemyślu
    1. Sąd Rejonowy w Przeworsku
    1. Sąd Rejonowy w Krośnie
    1. Sąd Rejonowy w Mielcu

    Katowicka

    1. Sąd Rejonowy w Będzinie
    1. Sąd Rejonowy w Mikołowie
    1. Sąd Rejonowy w Pszczynie

    Szczecińska

     

    1. Sąd Rejonowy w Łobzie
    1. Sąd Rejonowy w Stargardzie

    Gdańska

    1. Sąd Okręgowy w Toruniu
    1. Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie
    1. Sąd Okręgowy w Gdańsku

    Wrocławska

    1. Sąd Rejonowy w Zgorzelcu
    1. Sąd Okręgowy we Wrocławiu

     

Materiały

Fiszka projektu Zapewnienie dostepu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami - po zmianach - wersja ujednolicona
Fiszka​_projektu​_Zapewnienie​_dostepu​_do​_wymiaru​_sprawiedliwości​_dla​_osób​_z​_niepełnosprawnościami​_-​_po​_zmianach​_-​_wersja​_ujednolicona.pdf 0.34MB
Model Dostępnego Sądu
Model​_Dostępnego​_Sądu.pdf 16.39MB
Model Dostępnego Sądu
Model​_Dostępnego​_Sądu.docx 8.13MB
{"register":{"columns":[]}}