W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rolnicy

Tutaj znajdziesz informacje o dostępnych mechanizmach wsparcia przygotowanych dla rolników.

Złóż później zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU

Do 31 sierpnia 2020 r. możesz stosować dotychczasowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie paliw opałowych.

Dowiedz się więcej

Vocher na usługę świadczoną przez rolników

Jeśli jesteś rolnikiem świadczącym usługi hotelarskie, a klienci chcą ze względu na epidemię koronawirusa rozwiązać umowę, możesz zaproponować im voucher na inną usługę w przyszłości.

Dowiedz się więcej

Zwolnienie ze składek emerytalno-rentowych na KRUS na 3 miesiące

Zwolnienie osób objętych ubezpieczeniem w KRUS z obowiązku opłacania składek emerytalno-rentowych przez okres 3 miesięcy (kwiecień, maj, czerwiec).

Dowiedz się więcej

Zasiłek chorobowy dla rolników i ich rodzin

Rolnik i jego rodzina, jeżeli zostaną objęci obowiązkową kwarantanną lub zachorują na COVID-19, mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. płacy minimalnej.

Dowiedz się więcej

Zasiłek opiekuńczy dla rolników samodzielnie opiekujących się dzieckiem

Rolnik, który z powodu zamknięcia szkoły lub przedszkola musi samodzielnie zapewnić opiekę dziecku (do 8 roku życia lub posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w wieku do 18 lat), otrzyma zasiłek opiekuńczy.

Dowiedz się więcej

Przedłuż ważność orzeczeń wydanych przez KRUS

Orzeczenia wydane przez KRUS, których ważność wygasa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zostają automatycznie przedłużone. Orzeczenia zachowują ważność przez kolejne 3 miesięce od dnia upływu terminu ważności.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z ułatwień dotyczących środków ochrony roślin

W okresie stanu epidemii nie będą wymagane uprawnienia dotyczące stosowania i sprzedaży środków ochrony roślin oraz nie jest wymagane przeprowadzenie badań technicznych sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.

Dowiedz się więcej

Przedłużenie terminów w PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wydłuża terminy dotyczące wymogów dostosowania do ustawy o ochronie przed agrofagami oraz zgłoszeń zamiaru eksportu roślin.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z ułatwień w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

Wnioskodawcy i beneficjenci PROW 2014–2020 będą mogli mieć przyznaną i wypłaconą pomoc w związku z okolicznościami związanymi z epidemią COVID-19,  w tym zawrzeć umowę w formie korespondencyjnej, składać wnioski przez ePUAP i realizować operacje mimo utrudnień z związku z COVID-19.

Dowiedz się więcej

Złóż oświadczenie o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności drogą elektroniczną

Rolnik jest uprawniony do elektronicznego złożenia oświadczenia o braku zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych

Środki z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych będą mogły być wykorzystane na prowadzenie działań umożliwiających powrót do normalnych warunków rynkowych.

Dowiedz się więcej

Nie płać odsetek z tytułu nieterminowo uregulowanych należności na rzecz funduszu promocji produktów rolno-spożywczych

W okresie epidemii zawiesza się naliczanie odsetek za nieterminowe wpłacanie należności na poszczególne fundusze promocji produktów rolno-spożywczych.

Dowiedz się więcej

Nie płać odsetek od zwrotu należności dla WPR, który został odroczony lub rozłożony na raty

Rolnik, który jest zmuszony zwrócić płatności w ramach WPR, może ubiegać się o rozłożenie zobowiązania na raty, bez konieczności płacenia odsetek.

Dowiedz się więcej