W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 mln zl na budowę i wyposażenie SORu w Szpitalu MSWiA w Katowicach

07.08.2019

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podpisał umowę na rozbudowę i doposażenie Szpitala MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach. Prawie 15 mln zł zostanie przekazane na utworzenie nowoczesnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Wiceminister Waldemar Kraska - Katowice

7 sierpnia odbyło się oficjalne podpisanie umowy na nową inwestycję w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji im. Sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach. 

Inwestycja jest odpowiedzią na braki sprzętowe i infrastruktury lokalowo-technicznej szpitala. Największy nacisk w realizacji projektu kładziony jest na sprawne działanie SOR-u, co umożliwi rozbudowa budynku,  a także zakup nowoczesnego wyposażenia i sprzętu medycznego. Modernizacją objęta jest przestrzeń prawie 2000 m2. Szybka pomoc pacjentowi z zagrożeniem życia i zdrowia jest priorytetem w działaniach Ministerstwa Zdrowia. 

W ramach powierzchni planowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zaprojektowano podjazd specjalistycznych środków transportu medycznego, obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, obszar resuscytacyjno-zabiegowy, obserwacji, wstępnej intensywnej terapii, konsultacyjny, terapii natychmiastowej, blok operacyjny, pomieszczenie przyjęcia i badania osób zatrzymanych, a także pomieszczenia socjalne i magazynowo-techniczne. Pierwsze zakupy wyposażenia i sprzętu medycznego mają nastąpić już w 2020 roku. Całkowita wartość projektu to 15 mln zł. Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia wynosi aż 13 mln zł, z czego 3 mln zł zostało pozyskane w ramach funduszy unijnych. 

Szpital MSWiA w Katowicach to nie jedyna placówka medyczna na Śląsku, która otrzymała dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. W ostatnim czasie podpisano również umowę na kwotę ponad 25 mln zł na modernizację oddziałów i bloków operacyjnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach; 2,5 mln zł przekazano na doposażenie oddziałów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła. Blisko 7,5, mln zł dofinansowania przeznaczono na utworzenie Centrum Urazowego dla Dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.