W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna antykoncepcja awaryjna – projekt rozporządzenia

04.04.2024

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

Zdjęcie minister Izabeli Leszczyny z konferencji prasowej

„Trudno uwierzyć w uzasadnienie weta prezydenta Andrzeja Dudy. Ta motywacja nie wytrzymuje zderzenia z logiką, bo żeby miała sens, prezydent powinien przygotować ustawę o zakazie współżycia seksualnego do 18 r. życia” – tłumaczy minister zdrowia Izabela Leszczyna. I dodaje: „Przygotowaliśmy rozwiązanie, które nie jest idealne, ale jedyne możliwe i zgodne z prawem, przynajmniej dopóki nie wybierzemy prezydenta, który szanuje prawa kobiet. Proponowane rozporządzenie nie tylko ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale jest też programem edukacyjnym. To bezpieczna tabletka z punktu widzenia medycznego i akceptowalna z punktu widzenia etycznego”.

Projekt rozporządzenia przewiduje uruchomienie programu pilotażowego, dzięki któremu farmaceuci będą mogli wystawiać receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną zawierającą w swoim składzie octan uliprystalu jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjentki związanym z ryzykiem wystąpienia nieplanowanej ciąży. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nieplanowana ciąża stanowi szczególnego rodzaju zagrożenie dla zdrowia matek i ich potomstwa. 

Programem zostaną objęci pacjenci, którzy ukończyli 15. rok życia. Będą mogli z niego skorzystać nie częściej niż co 30 dni. Program dotyczy tylko antykoncepcji awaryjnej zawierającej w swoim składzie octan uliprystalu, który nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii podkreśla, że antykoncepcja awaryjna jest istotnym elementem zapobiegania niechcianej ciąży.  „W żaden sposób nie zastąpi ona jednak regularnej antykoncepcji ani też edukacji seksualnej. Jeśli chcemy dążyć do zmniejszenia liczby aborcji, to najlepszym sposobem jest szeroki dostęp do antykoncepcji i wspomniana już edukacja seksualna. Mamy środki, które są lekami bezpiecznymi. Powinny być one akceptowane pomimo różnic światopoglądowych. Pamiętajmy, że tabletka stosowana w antykoncepcji awaryjnej nie jest środkiem wczesnoporonnym”. – mówi.

Podstawą wydania tabletki zawierającej w swoim składzie octan uliprystalu będzie wywiad. Jego celem jest ustalenie przyczyny zasadności wydania tabletki „dzień po”. Ma on też charakter edukacyjny.

Wywiad musi przeprowadzić farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu i tytuł magistra farmacji oraz co najmniej roczną praktykę w zawodzie.

Farmaceuci będą otrzymywali wynagrodzenie za przeprowadzoną usługę w wysokości 50 zł.

Do pilotażu mogą przystąpić apteki, które podpiszą umowę z NFZ na realizację programu.

Projekt rozporządzenia został opublikowany 3 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewiduje 10 dni na uzgodnienia resortowe i 14 dni na konsultacje społeczne. Planowane wejście w życie rozporządzenia to 1 maja 2024 r.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}