„Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” – konferencja prasowa inaugurująca kampanię

Konferencja Zbigniew Król

Dzisiaj w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię edukacyjno-informacyjną  „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” z udziałem wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla. 

"Depresja to choroba, którą z powodzeniem leczy się i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji, ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać, gdzie można się zwrócić, by otrzymać pomoc" – mówił wiceminister Król.

W konferencji inaugurującej kampanię wzięli też udział eksperci: 
•  dr hab. n. med. Barbara Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, 
•  Lucyna Kicińska z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej, 
•  lek. Joanna Krzyżanowska-Zbucka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, psychiatra, ordynator Oddziału Zapobiegania Nawrotom F10,
•  prof. dr hab. n. med. Tomasz Gabryelewicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, kierownik Oddziału Alzheimerowskiego. 

O kampanii „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja zajmuje 4. miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że do 2020 roku zajmie pierwszą pozycję. Niestety, aż 80% Polaków (Sondaż przeprowadzony przez dom badawczy Synergion w grudniu 2017 r., metodą CAWI, n=1000) czuje niedosyt wiedzy o tej chorobie, jej objawach i leczeniu. Może to oznaczać, że wiele przypadków depresji, w otoczeniu lub osobiście przeżywanych, jest pomijanych lub błędnie interpretowanych. By to zmienić Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”.

Celem kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. W związku z tym, że problem może dotyczyć każdego, uwzględniono potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:
• młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
• kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
• osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).

Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania. 

Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r. Projekt realizowany jest w ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.
Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii www.wyleczdepresje.pl

 

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 03.10.2018 15:43
Osoba publikująca: Kinga Łuszczyńska
Zmodyfikowano: 03.10.2018 15:43
Osoba modyfikująca: Kinga Łuszczyńska