W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-papierosy: rosnący problem zdrowia publicznego

27.02.2024

27 lutego br. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wzięli udział w konferencji „Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży”. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin zaprezentowało najnowsze wyniki badania dot. nałogu palenia wśród młodzieży szkolnej.

Na zdj. m.in. dyr. Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.

Badania zrealizowane w szkołach podstawowych i średnich ujawniło, że:

  •  blisko połowa (47,6 proc.) uczniów codziennie używa e-papierosów,
  • papierosy tradycyjne pali 11,4 proc. uczniów,
  • co piąty (21,3 proc.) używa smakowych, jednorazowych papierosów,
  • 7 na 10 uczniów palących e-papierosy wskazało smak i zapach jako główne powody popularności e-papierosów,
  • większość niepełnoletnich uczniów (57 proc.) kupuje wyroby nikotynowe osobiście w sklepie stacjonarnym (mimo obowiązującego zakazu sprzedaży osobom poniżej 18 r.ż.),
  • co trzeci uczeń (30 proc.) używający jednorazowego e-papierosa zużywa go całkowicie w dobę lub nawet krócej – to odpowiednik trzech paczek papierosów.

Tradycyjne papierosy generalnie są odwrocie, najbardziej popularne wśród młodzieży stały się w Polsce e-papierosy. Uderzający jest trzykrotny wzrost sprzedaży w 2023 r. jednorazowych smakowych e-papierosów w porównaniu do 2022 r. (100 mln sztuk w porównaniu do 32,3 mln). 

Coraz liczniejsza jest grupa państw, która wprowadza zakazy sprzedaży zapachowych wyrobów. Na pierwszym miejscu należy wymienić Chiny, w których produkuje się 95 proc. sprzedawanych na świecie e-papierosów. Do państw, w których obowiązuje taki zakaz sprzedaży albo pracuje się nad zakazem należą: USA, Niemcy, Francja, Australia, Wlk. Brytania itd. Co możemy zrobić w Polsce?

- Pracujemy nad implementacją dyrektywy, która wprowadzi zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. Przygotowujemy również przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych - powiedział Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Badanie „Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży” przedstawiło Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin w oparciu o ankiety 342 uczniów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}