W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Elektroniczne skierowanie: Kieruj się wygodą!

18.02.2019

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie opowiedzieli, jakie są zalety elektronicznego skierowania oraz jak szybko i prosto można zrealizować e-skierowanie. 

e-skierowanie

"Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu. E-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy" – podkreślił minister Łukasz Szumowski.

Uczestnicy konferencji – dzięki urządzeniom elektronicznym – przenieśli się do Szpitala Wolskiego w Warszawie, w którym lekarz wystawił nastoletniemu pacjentowi e-skierowanie na badanie medycyny sportowej. Proces jego wystawienia przebiegł bardzo szybko i sprawnie. 
Termin wizyty został ustalony przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Gdyni. Jak powiedział dr n. med. Hubert Krysztofiak, dyrektor tej placówki: –

Specyficzna działalność i charakterystyka usług Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej  wymusza dostosowanie się do potrzeb naszych podopiecznych, często przebywających na zgrupowaniach i zawodach w różnych częściach kraju i świata. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom możemy szybciej zareagować i skoordynować pomoc lekarską. E-skierowanie to niezwykłe ułatwienie dla pacjenta w kwestii organizacji cyklicznych badań w różnych placówkach i ustalenia ich terminu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wziąć udział jako prekursorzy w tym projekcie.
Wystawienie elektronicznego skierowania oraz umówienie się na jego realizację zajęło pacjentowi ok. 3 minut. 

Po co nam e-skierowanie? 

Wiceministra zdrowia Janusz Cieszyński przedstawił korzyści wynikające ze stosowania elektronicznego skierowania.
– Najważniejszą zaletą jest przede wszystkim brak konieczności dostarczania tego skierowania osobiście; wystarczy rozmowa telefoniczna – podkreślał wiceminister.
Inne zalety związane ze wprowadzeniem e-skierowań to: 
• możliwość zdalnej rejestracji, 
• zredukowanie problemu nieczytelności skierowań, 
• zwiększone bezpieczeństwo, 
• eliminacja zgubienia skierowania, 
• możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak działa e-skierowanie?
1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie.
2. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej formie, elektronicznej lub papierowej, np. e-mailem, SMS-em, w postaci wydruku informacyjnego.
3. Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, osobiście umawia się na wizytę.
4. Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta i zapisuje go na wizytę.
5. Pacjent zostaje umówiony na wizytę.

Pilotaż e-skierowania

16 października 2018 r. rozpoczął się pilotaż e-skierowania w wybranych podmiotach leczniczych w Warszawie, natomiast 12 grudnia tego samego roku zostało wystawione pierwsze elektroniczne skierowanie. Obecnie mamy wystawionych 30 elektronicznych skierowań.
Pilotaż e-skierowania potrwa do połowy 2019 r. Na obecnym etapie pilotażu 9 placówek może  wystawiać i/lub realizować e-skierowania: 
• Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju,
• Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej (3 lokalizacje),
• Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie,  
• NZOZ PROMED A. Szendała, T. Zieliński (2 lokalizacje),
• Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej SPZOZ w Warszawie,
• SZPZLO Warszawa – Targówek.

Placówki biorące udział w pilotażu są oznaczone logo e-skierowania. W pierwszej kolejności zakres wdrożenia obejmie e-skierowania na usługi medycyny sportowej oraz tomografii komputerowej.
Pacjenci już wkrótce będą mogli sprawdzić, gdzie otrzymają oraz zrealizują e-skierowanie pod adresem: mapa.pacjent.gov.pl 

Wykaz świadczeń realizowany w ramach e-skierowań

Od 1 kwietnia br. skierowania w postaci elektronicznej będą wystawiane na:
● ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne –  finansowane ze środków publicznych,
● leczenie szpitalne – w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
● badania: medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej (TK) – finansowane ze środków publicznych i innych,
● badania: rezonansu magnetycznego (MR), endoskopowe przewodu pokarmowego,      echokardiograficzne płodu – finansowane ze środków publicznych,
● pozytonową tomografię emisyjną (PET) – finansowana ze środków publicznych.

Elektroniczne skierowanie będzie obowiązywać w całym kraju od 2021 r. 


 

Materiały

E-skierowanie
Prezentacja​_e-skierowanie​_CSIOZ​_18022019​_dla​_mediow.pdf 2.71MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.02.2019 17:40 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
18.02.2019 17:40 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}