W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

W ramach Funduszu wyodrębnia się:

O Funduszu Medycznym

Minister Zdrowia powołał Radę Funduszu Medycznego


W dniu 16 lutego 2021 r. odbyło się zdalne pierwsze spotkanie Rady Funduszu Medycznego, w trakcie którego Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomir Gadomski, przekazał członkom Rady powołania i życzył dalszej dobrej współpracy.


W skład Rady wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, interesariuszy systemu ochrony zdrowia ale również organizacji zrzeszających pacjentów. Nowo powołana Rada będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą dla Ministra Zdrowia w zakresie zadań Funduszu oraz podziału środków finansowych na poszczególne działania.


Jednym z kluczowych zadań Rady będzie dokonywanie corocznie analizy i oceny skuteczności działalności Funduszu pod względem poprawy m.in. dostępności do świadczeń zdrowotnych, technologii lekowych i programów profilaktycznych. Rada ma również możliwość przygotowania rekomendacji i zgłaszania Ministrowi Zdrowia propozycji w zakresie przyszłych działań Funduszu, zdaniem Rady zasadnych do podjęcia i objęcia finansowaniem w ramach jednego z czterech dostępnych subfunduszy. Ewaluacja działalności Funduszu będzie dokonywana m.in. na bazie danych zdrowotnych gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a więc oparta na rzeczywistej i bieżącej ocenie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.


Celem Funduszu jest wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia i jakości życia w Rzeczypospolitej Polskiej przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania:

  • 1) profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych, chorób zakaźnych i chorób rzadkich;
  • 2) infrastruktury ochrony zdrowia wpływającej na jakość i dostępność oraz bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
  • 3) dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
  • 4) rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;
  • 5) świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18 roku życia;
  • 6) świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.
{"register":{"columns":[]}}