W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawie 8 mln zł na wdrożenie standardów akredytacyjnych w patomorfologii

14.11.2019

Podniesienie jakości badań patomorfologicznych to najważniejszy cel projektu, którego wdrażanie rozpoczyna Ministerstwo Zdrowia. O jego założeniach i potrzebie współpracy różnych środowisk dyskutowaliśmy podczas spotkania, które odbyło się 14.11.2019 r. w Warszawie. 

patomorfologia - konferencja

Konferencję otworzył Sławomir Gadomski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który przedstawił genezę, założenia i cele projektu pn. Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. 

Projekt przewiduje m.in.:

  • opracowanie, pilotaż i upowszechnienie standardów akredytacyjnych w zakresie patomorfologii,
  • podniesienie kompetencji kadry zarządzającej w kierunku efektywnego zarządzania jakością i bezpieczeństwem pacjenta podczas wykonywania i wykorzystania badań patomorfologicznych,
  •  przeszkolenie osób (wizytatorów) oceniających spełnienie standardów akredytacyjnych w patomorfologii.

Docelowo akredytacja ma być wymogiem odrębnego kontraktowania przez NFZ badań patomorfologicznych. 

W dalszej części konferencji dyskusja koncentrowała się wokół diagnozy stanu patomorfologii, jej kierunków i przyszłości tego działu medycyny. Uczestnicy byli zgodni, że poprawa jakości diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa dla podejmowania decyzji o rozpoczęciu leczenia. Wprowadzenie systemu akredytacji i należytego standardu badania patomorfologicznego jest niezwykle potrzebne. Akredytacja ma na celu standaryzację procesu organizacji podmiotu i jakości wykonywanych badań patomorfologicznych. 

W spotkaniu wzięli udział kierownicy zakładów patomorfologii, przedstawiciele: szpitali, towarzystw naukowych, organizacji pracodawców i pacjenckich i innych podmiotów, które wykonują badania patomorfologiczne i wykorzystują je w leczeniu pacjentów. 

Projekt na rzecz poprawy jakości w patomorfologii finansowany jest z Funduszy Europejskich. Ministerstwo Zdrowia na jego realizację przeznaczyło blisko 8 mln zł. Zgodnie z założeniami pilotaż projektu pod kątem spełnienia standardów akredytacyjnych przeprowadzony zostanie w 10 placówkach, a  co najmniej 50 zakładów patomorfologii przejdzie przeglądy akredytacyjne. Projekt obejmie wsparciem też działaniami projakościowymi 200 podmiotów oraz 3 000 pracowników. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}