W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karmienie piersią: akcja promocyjna Ministerstwa Zdrowia

27.04.2018

Dziecięce body z napisem promującym karmienie piersią trafią do 40 szpitali położniczo-ginekologicznych. Pacjentki otrzymają dziecięce ubranka, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja – 1 czerwca).

Sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko pokazuje dziecięce body, które trafią do 40 szpitali.

W ramach akcji do szpitali trafią bawełniane body dziecięce, z napisem promującym karmienie piersią oraz metką, która zawiera zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące naturalnego karmienia.

- Chcemy podarować pacjentkom upominek, który będzie przypominał, jak ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Body zawiera dwustopniową regulację rozmiaru, wygodne zapięcie kopertowe i wywijane mankiety. Zostało uszyte w Polsce oraz wykonane przy użyciu bezpiecznych dla niemowląt, certyfikowanych dzianin i farb do nadruków.

Jak się zgłosić do udziału w akcji promocyjnej

Do dnia 14 maja 2018 r., na adres a.trzewik@mz.gov.pl, zainteresowane szpitale powinny przesłać zgłoszenie do wzięcia udziału w akcji promocyjnej. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia muszą zawierać:

  • nazwę szpitala,
  • adres korespondencyjny placówki,
  • imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz jej numer telefonu.

Promocja karmienia piersią

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest między 26 maja a 1 czerwca.

Przy tej okazji przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

  • wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia,
  • kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Czytaj więcej o karmieniu piersią.

Dotychczasowe działania

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, ministerstwo podejmuje wiele działań w zakresie wspierania karmienia piersią. W ubiegłym roku sfinansowaliśmy kurs specjalistyczny pn. „Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji”. Wzięło w nim udział 500 położnych z całego kraju. W roku 2018 planujemy kontynuację szkoleń.

Opracowaliśmy także poradnik i magazyn „Mleczna droga poświęcony tematyce karmienia piersią. Jest on skierowany nie tylko do kobiet, ale również do ich bliskich. W 2017 r. 145 tysięcy poradników zostało przesłanych do szpitali.

W ubiegłym roku, w ramach Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” przeznaczono 2,4 mln na stworzenie sieci banków mleka kobiecego i zwiększenie dostępności do odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki. W ramach programu 7 podmiotów uzyskało dofinansowanie na sprzęt m.in.: laktatory klasy szpitalnej, pasteryzatory, analizatory składu mleka.

Ponadto, przeprowadziliśmy warsztaty dotyczące karmienia piersią i żywienia niemowląt, zarówno dla rodzin spodziewających się i posiadających małe dzieci. Dla osób prowadzących grupy wspierające karmienie piersią szkolenie z wiedzy o laktacji i promocji karmienia. Na bazie programu Światowej Organizacji Zdrowia przeszkoliliśmy część szpitali do wdrożenia inicjatywy „Szpital Przyjazny Dziecku”.

Wydaliśmy także publikację pn.: „Banki mleka w Polsce. Funkcjonowanie w podmiotach leczniczych – idea i praktyka”. Służy ona popularyzacji żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych mlekiem kobiecym, a w razie braku takiej możliwości, mlekiem z banku mleka kobiecego. Upowszechnia również   dobre praktyki i wiedzę z zakresu bezpieczeństwa stosowania mleka od dawczyń.

W ramach konkursów zrealizowaliśmy również konferencję szkoleniową dla kadry medycznej, która dotyczyła wspierania karmienia piersią i zasad Międzynarodowego Kodeksu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.

Będą nowe konkursy

W maju br. planujemy ogłoszenie konkursów na realizację zadań z zakresu upowszechniania karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Obejmą one między innymi szkolenia kadr medycznych.

Będziemy także ogłaszać nowe konkursy na dofinansowanie sprzętu niezbędnego do funkcjonowania banków mleka kobiecego, w ramach  Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021.

Materiały

Lista​_zakwalifikowanych​_szpitali (19.05.2018)
Lista​_zakwalifikowanych​_szpitali.doc 0.03MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.07.2019 15:31 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
19.05.2018 13:48 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}