W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat nr 17 Ministra Zdrowia w sprawie schematów mieszanych dla szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen

30.12.2021

komunikat

Minister Zdrowia mając na uwadze aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), informuje, że od dnia 3 stycznia 2022 r. zostają wprowadzone następujące zmiany w realizacji Narodowego Programu Szczepień.

I. W schemacie podstawowym osobom w wieku ≥18 lat w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer-BioNTech), lub Vaxzevria (AstraZeneca), gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta, niezależnie od zaistniałej przyczyny:

- można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA, lub szczepionkę Vaxzevria (AstraZeneca) zachowując odstęp ≥28 dni między dawkami.

Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność:

szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA.

Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidulanych wskazań do takiego postępowania.

II. W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku ≥18 lat zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5. miesięcy,
  • po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 2. miesięcy,
  • dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

- Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;

- Spikevax połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml,

- Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.

DAWKA PRZYPOMINAJĄCA

Ukończony cykl szczepienia

Dopuszczone preparaty

Preferowany preparat

odstęp w dniach

nazwa dawki

Pfizer (2/2)

Pfizer, Moderna 1/2,JJ

Pfizer

150

Przypominająca

Moderna (2/2)

Moderna 1/2 dawki, Pfizer, JJ

Moderna 1/2 dawki

150

Przypominająca

AZ (2/2)

Pfizer, Moderna 1/2 dawki

Pfizer albo Moderna 1/2 dawki

150

Przypominająca

JJ (1/1)

Pfizer/Moderna 1/2 dawki/JJ

Pfizer/Moderna 1/2 dawki/JJ

60

Przypominająca

Materiały

komunikatu nr 17 schematy mieszane 29.12.21
komunikatu​_nr​_17​_schematy​_mieszane​_​_291221.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}