W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształcenie na studiach pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo

Standardy kształcenia przygotowujące do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej

Według obowiązujących w Polsce standardów kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, studia pierwszego stopnia:

  • trwają co najmniej 6 semestrów,
  • liczba godzin zajęć, w tym praktyk zawodowych nie może być mniejsza niż 4720,
  • liczba punktów ECTS wynosi co najmniej 180.

Zawody pielęgniarki i położnej podlegają przepisom Unii Europejskiej. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu i Rady Europy kształcenie pielęgniarek i położnych:

  • trwa co najmniej 3 lata,
  • obejmuje 4600 godzin kształcenia teoretycznego i klinicznego, przy czym:
    • kształcenie teoretyczne obejmuje co najmniej jedną trzecią minimalnego okresu kształcenia,
    • kształcenie kliniczne, czyli praktyczne – co najmniej połowę minimalnego okresu kształcenia.

Praca własna studenta pod kierunkiem nauczycieli akademickich

Program studiów może być realizowany jako praca własna studenta pod kierunkiem nauczycieli akademickich w grupach zajęć:

  • nauk podstawowych i nauk społecznych i humanistycznych – po 25% wymiaru godzin w każdej z tych grup zajęć (maksymalnie 230 godzin) oraz
  • nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej/położniczej i nauk w zakresie opieki specjalistycznej – po 35% wymiaru godzin w każdej z tych grup  (maksymalnie 525 godzin).

Liczba zajęć realizowanych jako praca własna studenta pod kierunkiem nauczycieli akademickich nie może przekraczać 755 godzin.

Forma organizacyjna studiów

Studia pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo mogą być prowadzone w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.

Treści programowe studiów realizowanych w obu formach są takie same, przy czym czas trwania studiów prowadzonych w formie niestacjonarnej nie może być krótszy niż czas trwania studiów prowadzonych w formie stacjonarnej i liczba godzin kształcenia zawodowego przewidziana na studiach niestacjonarnych nie może być mniejsza niż liczba godzin kształcenia zawodowego przewidziana na studiach prowadzonych w formie stacjonarnej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.10.2020 08:36 Bartłomiej Celejewski
Pierwsza publikacja:
03.01.2018 12:23 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}