W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Laureaci

2023

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pan Krzysztof Wilczek - ratownik medyczny pracujący od 1999 r. w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. Od wielu lat działający społecznie na rzecz poprawy świadomości społecznej dotyczącej organizacji  ratownictwa medycznego i nauki pierwszej pomocy. Jest wieloletnim wolontariuszem nauki pierwszej pomocy w szkołach, zakładach pracy, sołectwach, domach opieki, itp. Organizował cykl szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz trzy edycje Mistrzostw Polski dla Osób Niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy Współorganizował Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym oraz wielokrotnie występował w roli sędziego Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym. Szkolił i przygotowywał studentów niemedycznych z zakresu pierwszej pomocy oraz organizacji Mistrzostw Polski. Zorganizował pierwszy punkt pobierania wymazów w trakcie pandemii Covid -19 w ramach wolontariatu. Zajmował się przygotowaniem logistycznym i załadunkiem pomocy materialnej oraz medycznej dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Współorganizował konferencje i wykładał na seminariach z dziedziny ratownictwa medycznego. Zajmuje się  działalnością społeczną na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (szkolenia kadry medycznej, udział w badanych dotyczących sprzętu i taboru
    medycznego).

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Sławomir Butkiewicz - Zastępca Szefa Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, kierujący Centrum Koordynacji Zespołu, emerytowany oficer Centralnego Poddziału Kontrterrorystycznego Policji BOA w stopniu podinspektora oraz ratownik medyczny, który odbył liczne szkolenia krajowe i zagraniczne z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny pola walki. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania kryzysowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych z zakresu ratownictwa medycznego. Pełnił funkcję koordynatora ratownictwa medycznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie (obecnie Państwowy Instytut Medyczny) oraz funkcję koordynatora ds. ratownictwa w szpitalu na terenie Stadionu Narodowego w czasie pandemii COVID-19. Obecnie pełni również funkcję Koordynatora Medycznego Stadionu Narodowego i jest odpowiedzialny za przygotowanie zabezpieczenia medycznego Stadionu podczas imprez masowych. Brał także udział w misji ewakuacyjnej w Afganistanie z lotniska w Kabulu, realizując zadania zabezpieczenia medycznego polskiej misji i osób ewakuowanych. Pracował przy tworzeniu i obsłudze pociągu medycznego służącego do ewakuacji obywateli Ukrainy do Polski. Wziął udział w 10 misjach Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej m.in. w Chorwacji po wypadku autokaru z polskimi turystami, w Turcji po trzęsieniu ziemi, w Ukrainie wspierając tamtejszą służbę zdrowia, ale też szkoląc ukraińskich medyków przed wyruszeniem na front.

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pan Jakub Dzik - długoletni pracownik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od 2010 r. związany bezpośrednio z nadzorowaniem i koordynacją zadań wynikających z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym na terenie województwa podkarpackiego. Początkowo jako inspektor, zastępca kierownika i zastępca Dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie, a w momencie utworzenia nowej, wyodrębnionej komórki organizacyjnej od 2022 r. Dyrektor wydziału ratownictwa medycznego i powiadamiania ratunkowego. Pan Jakub Dzik jest odpowiedzialny za zarządzanie oddziałem Ratownictwa Medycznego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Dyspozytorni Medycznej oraz sprawami łączności i teleinformatyki. Współorganizator regularnych działań mających na celu minimalizowanie skutków wystąpienia pandemii w województwie podkarpackim, co Najwyższa Izba Kontroli oceniła bez zastrzeżeń w ramach prowadzonej kontroli. Koordynator i nadzorca działań i wytycznych związanych z zabezpieczeniem systemu ratownictwa medycznego w związku z trwającym konfliktem zbrojnym, polegających na zapewnieniu między innymi obsługi ruchu migracyjnego w punktach recepcyjnych i na przejściach granicznych, a także uruchamianiu dodatkowych Zespołów Ratownictwa  Medycznego i zabezpieczaniu transportów poszkodowanych z terenu Ukrainy.

2022

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pan Marcin Podgórski – czynny ratownik medyczny, od ponad 19 lat związany z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a od 2012 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds.  ratownictwa medycznego, organizacji i planowania w Centrali LPR. Od wielu lat jest czynnym instruktorem ACLS, PALS, TCCC, PHTLS. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne zarówno w pracy w zespołach ratownictwa medycznego, na oddziałach intensywnej terapii i centrum leczenia urazów wielonarządowych. Od ponad 7 lat przekazuje wiedzę studentom kierunków ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na uczelniach wyższych, w tym od 2018 roku w Zakładzie Ratownictwa Medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest członkiem Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego LPR.

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Wojsko Polskie – realizując swoją misję zapewnienia bezpieczeństwa Ojczyźnie i jej obywatelom, zaangażowało się w walkę z pandemią COVID-19. Żołnierze wojsk operacyjnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, wojskowej służby zdrowia, a także pracownicy cywilni resortu obrony narodowej wspierali cywilne instytucje swoim zaangażowaniem, doświadczeniem oraz poświęceniem. W tym trudnym czasie żołnierze po raz kolejny sprawdzili się i pokazali że każdy może na nich liczyć. Byli wszędzie tam, gdzie potrzebna była pomoc. W okresie pandemicznym wojskowe ciężarówki transportowały zaopatrzenie dla Służby Zdrowia, zauważalni byli wojskowi chemicy prowadzący dezynfekcję czy członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej pomagający w szpitalach. Wojskowy mundur w czasie pandemii był symbolem wsparcia i bezpieczeństwa.

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pan Jan Kawulok – Dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, który od prawie trzydziestu pięciu lat, zajmuje się organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia. Aktywnie uczestniczy w pracach Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Oprócz działalności zawodowej Jan Kawulok angażuje się mocno w działalność samorządów. Od roku 2006 jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Przez cały ten okres zajmuje się problematyką ochrony zdrowia pracując w Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego. W województwie śląskim jest osobą o najdłuższym stażu pracy w zakresie kierowania placówkami ochrony zdrowia. Jan Kawulok jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego również o najdłuższym stażu (16 lat - 4 kadencje).

2021

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pan Łukasz Moskal - ratownik medyczny z ponad 10 letnim stażem i pasją do ratowania ludzkiego życia, zatrudniony w SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich. Jest współtwórcą projektu „wie DZA 112 Zarażamy ratownictwem!” oraz uczestnikiem Polsko – Czeskiego projektu - „ Jak ratujecie u Was”.

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan dr hab. Jacek Smereka –prof. UMW, lekarz specjalista medycyny ratunkowej oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Od prawie 30 lat nauczyciel akademicki, zatrudniony na stanowisku profesora na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Kieruje Katedrą i Zakładem Ratownictwa Medycznego. Wykształcił wiele pokoleń ratowników medycznych.

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pan Jan Gessek - absolwent Collegium Medicum w Bydgoszczy, ratownik medyczny i przede wszystkim ekspert w zakresie zdrowia publicznego. Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i były Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Ministerstwa Zdrowia. Od wielu lat zaangażowany w działalność na rzecz ratowników medycznych. Wieloletni członek Zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych oraz Polskiego Stowarzyszenia Ratowników Medycznych. Organizator wielu sympozjów i konferencji naukowych.

2020

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pani Jolanta Majer - lekarz, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz specjalista z zakresu medycyny ratunkowej, Konsultant Województwa Śląskiego w dziedzinie Medycyny Ratunkowej
  • Pan Jarosław Luboński - lekarz koordynator Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Krzysztof Kuriata - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie
     
  • Pan Łukasz Szarpak – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof, Prorektor ds. Naukowych i Współpracy Międzynarodowej Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, biegły sądowy w zakresie medycyny ratunkowej.

W roku 2020 Nagroda Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda została przyznana jedynie w dwóch ww. kategoriach.

2019

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pan Klaudiusz Nadolny - ratownik medyczny, członek zespołu ratownictwa medycznego, dyspozytor medyczny w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, członek wielu europejskich i polskich towarzystw naukowych

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pan Wojciech Waligóra - wieloletni dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego

2018

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Senator RP Waldemar Kraska – Lekarz chirurg, koordynator medyczny i lekarz systemu w zespole specjalistycznym

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pani Anna Majka – Pielęgniarka, członek zespołu ratownictwa medycznego w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, instruktor Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pan Bogdan Kalicki – Lekarz i Dyrektor SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

2017

Kategoria lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny:

  • Pani Edyta Wcisło – Przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Piotr Skworzec – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Pani Mirosława Stocka-Mirońska – Naczelnik Wydziału Ratownictwa Medycznego Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności Ministerstwa Zdrowia

2016

Kategoria osobowość systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Krzysztof Wiśniewski – ratownik medyczny

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny – Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej

2015

Kategoria osobowość systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Wincenty Mazurec – Dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Artur Borowicz – Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

2014

Kategoria osobowość systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Pan Robert Sowiński

Kategoria osoby i instytucje wspierające system Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  • Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej przy Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

2013

Kategoria osoby i instytucje wspierające:

  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Zdzisław Kulesza – dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie

Kategoria lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM, ratownik medyczny:

  • Sylwia Juszkiewicz – pielęgniarka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

2012

Kategoria osoby i instytucje wspierające:

  • Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu RP

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Roman Pałka – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Kategoria lekarz systemu PRM – pielęgniarka systemu PRM, ratownik medyczny:

  •  prof. Juliusz Jakubaszko – prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

2011

Kategoria osoby i instytucje wspierające:

  • Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Stanisław Florek – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach

Kategoria lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM, ratownik medyczny:

  • dr Artur Tarasiewicz – ordynator szpitalnego oddziału ratunkowego Pleszewskiego Centrum Medycznego

2010

Kategoria osoby i instytucje wspierające:

  • Krzysztof Kwiatkowski – Minister Sprawiedliwości

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Marek Myszkowski – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie

Kategoria lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM, ratownik medyczny:

  • Małgorzata Popławska – dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

2009

Kategoria osoby i instytucje wspierające:

  • ksiądz prałat Henryk Błaszczyk – duszpasterz ratownictwa medycznego

Kategoria zarządzanie ratownictwem:

  • Robert Gałązkowski – dyrektor SP ZOZ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Kategoria lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM, ratownik medyczny:

  •  dr Andrzej Nabzdyk – lekarz pracujący w SP ZOZ Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.10.2023 13:09 Jarosław Rybarczyk
Pierwsza publikacja:
15.10.2018 12:09 Mateusz Klimczak
{"register":{"columns":[]}}