Mikołajkowe czytanie dzieciom

z książką zdrowiej5

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odwiedził dziś Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie, gdzie z okazji Mikołajek przeczytał dzieciom bajkę „Pan Kuleczka”. 

Mikołajkowe czytanie małym pacjentom szpitala zainaugurowało kampanię „Z książką zdrowiej!”. W ramach akcji do blisko 500 szpitali w całym kraju, w których funkcjonują oddziały dziecięce i onkologiczne, trafi ok. 50 tysięcy książek, m.in. powieści, bajki dla dzieci i kryminały.

„Czytanie dzieciom jest rozwijaniem ich wyobraźni, jest szansą na ich lepsze zdrowienie i lepsze życie. Wiemy, że elektroniczne gadżety nie służą maluchom. Lepiej czytać książki, dzięki temu dajemy im okazję do przeżycie dobrych i ciepłych historii.”– mówił podczas dzisiejszego spotkania profesor Łukasz Szumowski. 

Porozumienie w ramach akcji „Z książką zdrowiej!”

17 października br. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano porozumienie o współpracy w celu realizacji projektu „Z książką zdrowiej!”. Umowę podpisali: wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

Projekt „Z książką zdrowiej!”

Powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację kwotę 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei za realizację projektu odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy. 

Głównym celem jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.  Akcja zapewni dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców wszystkim pacjentom, zwłaszcza tym przebywającym na oddziałach dziecięcych i onkologicznych. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.

Książki trafią do szpitali do końca tego roku. Akcja czytania małym pacjentom będzie kontynuowana. Kolejni wiceministrowie zdrowia będą odwiedzać szpitale w różnych częściach Polski. 

Liczymy, że książki przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych oraz dziecięcych będą długo i dobrze służyć. – „Cieszymy się, że pacjenci sięgają po książkę. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż dobra książka i pozytywne nastawienie.” – podkreśla minister Łukasz Szumowski. 
Mikołajkowe czytanie w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej zakończyło się wspólnym koncertowaniem. 

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 27.12.2018 14:29
Osoba publikująca: Kinga Łuszczyńska
Zmodyfikowano: 27.12.2018 14:29
Osoba modyfikująca: Kinga Łuszczyńska